Λιγοστός ο κόσμος στις κερκίδες του ΔΑΚ Λέρνας βρέθηκε σήμερα για να παρακολουθήσει το εξ αναβολής Ένωση Λερνας- ΑΟ Κατασταρίου Ζακύνθου, όπου οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 1-0.

Ευκαιρίες δεν υπήρχαν στο πρώτο ημίχρονο, είχαμε περισσότερο παιγνίδι κέντρου, αναγνωριστικό, με δυνατές μονομαχίες. Προσεκτική η Λέρνα, αφου είχε ως πρώτο στόχο να μην βρεθεί πίσω στο σκορ.

Το μόνο αξιόλογο ήταν ενα σουτ του Παπουτσή στο 8’ το οποίο απέκρουσε ο Δρακόπουλος.

Ο Λουκάς Κούρος ξεκίνησε τον Μπόμπο, ο οποίος άντεξε μέχρι το 70’ , ενω έλειψε ο τιμωρημένος Τσακάροφ. Έτσι η ενδεκάδα αποτελείτο απο τους Μπόμπο, Σελλή, Κάπλατζη, Καϊάφα στην άμυνα, τους Μούγιο, Φλεβάρη, Τριανταφύλλου στο κέντρο και Παπουτσή, Μπιτζή, Κόφι στην επίθεση.

Ο Δημ.Νόλης παρέταξε τον ΑΟΚ με τον Δρακόπουλο, στην άμυνα τους Παναγόπουλο, Σωτηρόπουλο, Καρβούνη, Κουρέλλα, στην μεσαία γραμμή Πέττα και Τηλιόπουλο, δεξιά τον Μιχαηλίδης, αριστερά τον Κάρδαρης και επιθετικό δίδυμο Τααρίπτε και Μεζίνι.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι απείλησαν  στο 47΄ όταν ο Τααρίπτε μπήκε στην περιοχή, αλλά απέναντι απο τον Κατσαούνη μπερδεύτηκε με τον Μεζίνι και χάθηκε η ευκαιρία.

Στο 58΄ ο Μιχαηλίδης από δεξιά έβγαλε σέντρα, στην πορεία της μπάλας ο Μεζίνι ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι.

Στο 63’ άνοιξε το σκορ. Ο  Μιχαηλίδης από δεξιά έβγαλε σέντρα και αυτή την φορά ο Μεζίνι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1!

Από το γκολ και μετά το ματς πήγε στην δύναμη, προσπάθησαν οι παίκτες της Ένωσης αλλα δεν απείλησαν την σωστά στημένη ομάδα της Ζακύνθου που ήθελε να κρατήσει το διπλό. Η Ένωση δυσκολεύθηκε να δημιουργήσει φάση έχοντας απέναντί της έμπειρους ποδοσφαιριστές. Η πρώτη στο 0-0 όταν ο Φλεβάρης κέρδισε μια κόντρα και μπήκε στην περιοχή απο δεξιά αλλά άργησε να κάνει σουτάρει, σε μια άλλη περίπτωση ο Μούγιος έχασε τη τελευταία στιγμή το κοντρόλ πριν σουτάρει, ενω στο 89′ σε σέντρα του Παουτσή απο δεξιά, ο Μπιτζής δεν βγήκε μπροστά τη φάση να κερδίσει τη μπάλα.

Πάντως, εντονότατα τα παράπονα των γηπεδούχων για τον Κορίνθιο διαιτητή Ρούσσο, στον οποίο καταλογίζουν οτι στο δεύτερο ημίχρονο σφύριζε φάουλ σε οποιαδήποτε διεκδίκηση μπάλας, με αποτέλεσμα να έχουν ξεπεράσει τα 35-40 φάουλ και μάλιστα απο μια ομάδα που προσπαθούσε να ισοφαρίσει!

Συνθέσεις:

ΑΕ Λέρνας (Κούρος) : Kατσιαούνης- Μπόμπος (70΄ λ.τρ. Αντωνόπουλος), Καϊφας, Καλπατζής, Σέλλης- Μούγιος, Παπουτσής, Φλεβάρης, Μπίτζης, Τριανταφύλλου, Κόφι (75’ Αρσενίδης).

ΑΟΚ Ζακύνθου (Νόλης): Δρακόπουλος, Παναγόπουλος, Κουρέλλας, Σωτηρόπουλος, Καρβούνης, Πέττας, Μιχαηλίδης, Τααρίμτε (90΄ Μαρούδας) , Μεζίνι (86΄ Βιέντ), Κάρδαρης (78′ Mπριλάκης), Τηλιόπουλος.