Χορταστικό παιγνίδι , τουλάχιστον απο πλευράς γκολ, στις Σπέτσες, όπου η τοπική ομάδα προηγήθηκε με 1-0, αλλά στο τέλος νικητής ήταν ο Αστέρας Δρεπανιακός με το ευρύ 5-2.

Σημαντικό ρόλο έπαιξαν σίγουρα οι ελλείψεις των γηπεδούχων, το ότι έμειναν με παίκτη λιγότερο απο το 55’, ενω στο 75’ έχασαν εναν ακόμη έμπειρο ποδοσφαιριστή τους λόγω τραυματισμού.

Απο την άλλη, ο Αστέρας, πάταγε καλά απο την αρχή, αξιοποίησε για άλλη μια φορά τα στημένα, καθοριστικό ήταν οτι σε λίγα λεπτά μετέτρεψε το 1-0 σε 1-2 υπερ του, ενω μετά το 70’ που βρήκε περισσότερους χώρους ήταν επικίνδυνος σε κάθε επίθεσή του.

Και ενα ακόμη αξιοσημείωτο: Ο Αστέρας έχει την δεύτερη πιο παραγωγική επίθεση μετά τον Ερμή Κιβερίου.

Τα γκολ

Στο 7’ φάουλ του Τριπολιτσιώτη απο αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά ο Παπαδέας άνοιξε το σκορ.

Στο 58’ σε σέντρα του Μανιάτη, ο Βλάχος απο το ύψος του πέναλτι με σουτ πέτυχε το 1-1.

Στο 63’ έγινε το 1-2 με τον Χριστόπουλο απο δεξιά.

Στο 70’ ο Ερέκι με προσωπική ενέργεια απο αριστερά μπήκε στη περιοχή και πέτυχε το 2-2.

Στο 75’ ο Χριστόπουλος σκόραρε και πάλι πετυχαίνοντας το 2-3.

Στο 80’ απο φάουλ του Μανιάτη, ο Γεώργας με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι πέτυχε το 2-4.

Στις καθυστερήσεις, απο κόρνερ του Μανδύλη, πρώτη κεφαλιά του Γεώργα και απο το δεύτερο δοκάρι, μόνος ο Σοροβίγκας με πλασέ πέτυχε το 2-5.

Η πρώτη ευκαιρία στο 10’ όταν απο μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των Σπετσών, ο Βλάχος σχεδόν εξ επαφής έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 25’ κεφαλιά του Μπούζντρα ελάχιστα πάνω απο τα δοκάρια.

Στο 35’ ο Δήμας πέρασε τον αντίπαλό του και σούταρε στην κλειστή γωνία, για να αποκρούσει ο Κυρίτσης. Στο 43’ πλασέ του Μανιάτη μεσα απο την περιοχή, η μπάλα στο κάθετο δοκάρι.

Στο 44’ ενα σουτ του Τριπολιτσιώτη δεν ανησύχησε τον Αραμπό.

Στο 53’ ο Παπαδέας σταμάτησε αντικανονικά τον Βλάχο χρησιμοποιώντας τον αγκώνα του, αντίκρυσε την δεύτερη κίτρινη κι αποβλήθηκε.

Οτι δεν πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο ο Αστέρας το πέτυχε σε ενα 5λεπτο. Στο 58’ και στο 63’.

Στο 70’ σουτ του Χριστόπουλου κι εξαιρετική επέμβαση απο τον Κυρίτση.

Στο 72’ προσπάθεια του Ερέκι απο πλάγια η μπάλα στην έξω μεριά του δοκαριού.

Μετά το 2-4 σουτ του Καραζούπη απέκρουσε ο Αραμπός και στην συνέχεια νεο σουτ του Παπανδρέου πάνω στον Αραμπό. Απο κάθετη του Ερέκι ο Βώκος σημάδεψε το δοκάρι, τέλος ενα πλασέ του Ερέκιπέρασε λίγο έξω.

Συνθέσεις:

ΣΠΕΤΣΕΣ (Μ.Μπαλαγιάννης): Κυρίτσης, Θυμαράς, Παπαδέας, Βιγκλιάρης, Παπανδρέου- Καραζούπης, Τρόξι, Βώκος, Ερέκι, Τριπολιτσιώτης (80’ λ.τρ. Ρούσσος), Χρ.Παρεμουτζιάν (75’ Μ.Θυμαράς).

ΑΣΤΕΡΑΣ (Α.Καχριμάνης): Αραμπός- Μαούρης (73’ Ρεβίθης), Γεώργας, Γκιαούρης, Ντόι (46’ Χριστόπουλος)- Μανδύλης, Μπούζντρα, Τσουρδίνης- Δήμας (90’ Μελάνης), Βλάχος (78’ Σοροβίγκας), Μανιάτης.