Μόνο στην 2η θέση της βαθμολογίας πέρασε το Ναύπλιο 2017, μετά την σημερινή του νίκη επι του Αστέρα Δρεπανιακού με 1-0.

Πολύ δύσκολο παιγνίδι, ισάξιες ομάδες, το Ναύπλιο δεν είχε καλή απόδοση γενικά, απέδρασε όμως με το διπλό και συνεχίζει στους στόχους του. Οσο για τον γηπεδούχο, πάλεψε, άσκησε μεγάλη πίεση μετά το γκολ που δέχθηκε και θα έλεγε κανείς συμπερασματικά πως το “χ” θα ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

Στο 6’ ο Δήμας έκλεψε τη μπάλα, προχώρησε και σούταρε λίγο πάνω απο τα δοκάρια.

Στο 25’ απο κόρνερ του Μανιάτη και κεφαλιά του Γκιαούρη η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 30’ φάουλ του Γκιαούρη απο πλάγια, ο Μπούζντρα απο κοντά δεν βρήκε καλά τη μπάλα.

Απο την άλλη, το Ναύπλιο είχε δυο προσπάθειες με Οβτογκ και Παπασαράντο, τις οποίες απέκρουσε ο Αραμπός. Και στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ο Παπασαράντος έσπασε το τεχνικό οφσάιντ και σούταρε, ο Αραμπός απέκρουσε στη γωνία του και κεφαλιά του Φίλη, η μπάλα στο κάθετο δοκάρι.

Το Ναύπλιο βγήκε στο 20λεπτο με διάθεση να πιέσει και να κρατήσει μπάλα και στο διάστημα αυτό είχε προσπάθεια του Αγγελόπουλου και παράλληλη μπαλιά, που δεν τη βρήκε κανείς. Ο Αστέρας είχε δυο σουτ απο πλάγια του Μανιάτη, έξω.

Στο 63’ ο Δήμας απο δεξιά πέρασε εναν αντίπαλο και σούταρε στην έξω πλευρά των διχτύων όμως.

Στο 65’ απο λάθος του Διαμαντή, ο Μανιάτης βγηκε τετατετ αλλά απο πλάγια και σούταρε πάνω στον Κοζιώτη.

Στο 70’ απο συνδυασμό Σέρφα, Βλάχου, ο δεύτερος βγήκε σε θέση βολής και προσπάθησε να πλασάρει τον Κοζιώτη, ο Φίλης με τάκλιν έσωσε πριν η μπάλα φτάσει στη γραμμή τέρματος.

Στο 73’ , στην πρώτη ουσιαστική επίθεση του Ναυπλίου έγινε το 0-1. Ο Καλυβάς απο δεξιά έβγαλε απέναντι μπαλιά στον Αγγελόπουλο, ο οποίος νίκησε τον Αραμπό. Αμέσως όμως έβγαλε την φανέλα του πανηγυρίζοντας και αντίκρυσε την δεύτερη κίτρινη του διαιτητή Τσιτουρίδη.

Με παίκτη λιγότερο το Ναύπλιο άρχισε να υποχωρεί στον αγωνιστικό χώρο και ο Αστέρας να πιέζει.Στο 87’ σε σέντρα του Δήμα, κεφαλιά απο την μικρή περιοχή του Χριστόπουλου πάνω στον Κοζιώτη.

Στο 88’ σέντρα του Σοροβίγκα, ο Φίλης απέκρουσε λίγο με το κεφάλι, απο τα 2 μέτρα ο Μανδύλης έστειλε τη μπάλα έξω.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΔΡ. (Α.Καχριμάνης): Αραμπός- Μαούρης (85’ Χριστόπουλος), Μανδύλης, Γκιαούρης, Σέρφας- Τσουρδίνης, Μπούζντρα, Μανιάτης (84’ Σοροβίγκας)- Δήμας, Βλάχος, Ρεβίθης (78’ Μετζάνης).

ΝΑΥΠΛΙΟ 2017 (Βασ.Γεωργακόπουλος): Κοζιώτης- Διαμαντής, Ατζαμίδης, Φίλης, Σάκουλης (53’ Μπούκουρης)- Διαμαντής, Φατούρος (60’ Καλυβάς)- Αγγελόπουλος, Οβτογκ, Παπασαράντος (75’ Δριμούρας), Μίχος (90’ Καραβίδας).