Ο Αστέρας Δρεπανιακός υποχρέωσε σήμερα στην πρώτη του βαθμολογική απώλεια στο πρωτάθλημα τον Ερμή Κιβερίου, προηγούμενος μάλιστα και τις δυο φορές.

Ο φιλοξενούμενος θωράκισε καλά τα μετώπισθεν, έκλεισε τους χώρους και περίμενε τον αντίπαλο, έψαξε τις αντεπιθέσεις, προηγήθηκε δυο φορές και τελικά έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας, κερδίζοντας παράλληλα και την …δόξα του οτι ήταν η πρώτη ομάδα που έκοψε βαθμούς απο τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας. Εξαιρετική η απόδοση των Γεώργα, Γκιαούρη και Τσουρδίνη.

Ωστόσο, το άσχημο είναι οτι λίγο μετά το ξεκίνημα αποχώρησε με σοβαρό τραυματισμό (οι εκτιμήσεις μιλούν για χιαστό) ο Σταυρόπουλος, ο οποίος πρόσφατα αποκτήθηκε απο την ομάδα του Δρεπάνου και χρησιμοποιήθηκε μόλις σε τρία παιχνίδια.

Ο Ερμής ξεκίνησε με την πρόθεση να πιέσει και στο ξεκίνημα είχε τις δυο καλύτερές του ευκαιρίες. Ο Βαρβουλέτος απο θέση τετατετ σούταρε άουτ, όπως και ο Διαμαντής λίγο αργότερα.

Στο 15’ ο Δήμας έκλεψε μια μπαλιά, άνοιξε αριστερά στον Μανιάτη, αυτός γύρισε τη μπάλα στον Βλάχο, που αφου κοντρόλαρε πλάσαρε τον Καλαλά.

Ο Ερμής απείλησε με ανάποδο ψαλιδάκι του Ταμπούρη και ισοφάρισε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με πλασέ του Διαμαντή απο κοντά.

Ο Αστέρας είχε μια προσπάθεια με τον Βλάχο που κόπηκε ως οφσάιντ και ενα καλό σουτ του Μανιάτη έξω στο 35’.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας βγήκε με διαφορετική τακτική απο το πρώτο, προσπάθησε να παίξει πιο ψηλά και στο 61’ πέτυχε το 1-2. Κτυπήθηκε φάουλ απο πλάγια δεξιά, ο Μανιάτης σέντραρε και με κεφαλιά ο Βερβενιώτης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Απο το 70’ έως το τέλος, ο Ερμής πίεσε ασφυκτικά την αντίπαλη εστία και ισοφάρισε στο 85’ με κεφαλιά του Κουτσοδήμου, σε σέντρα, παρά την προσπάθεια του Αραμπού να διώξει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Παρά την πίεση δεν βγήκαν άλλες ευκαιρίες, η κυριότερη ήταν μια κεφαλιά του Μπλάτσου που πέρασε άουτ.

Ενω στις καθυστερήσεις, ο Βερβενιώτης έφυγε στην κόντρα και πλάσαρε άουτ ενω θα μπορούσε να γυρίσει τη μπάλα στον Βλάχο.

Οι συνθέσεις

ΕΡΜΗΣ Κ. (Α.Σαβούρδος): Καλαλάς- Μίλης, Αντωνιάδης (17’ λ.τρ. Κούγιας), Ταμπούρης (58′ Ισούφη), Γ.Τσιούλος (64′ Μουζακιώτης)- Νικολίτσας, Ζίου Γιάννος (75′ Μπλάτσος)- Διαμαντής, Βαρβουλέτος, Κουτσοδήμος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΔΡ. (Α.Καχριμάνης): Αραμπός- Μανδύλης, Γεώργας, Γκιαούρης, Σέρφας- Τσουρδίνης, Μπούζντρα, Σταυρόπουλος (10’ λ.τρ. Βερβενιώτης)- Μανιάτης, Βλάχος (86’ Μελάνης), Δήμας.