Με τα γκολ των Μίνγκα και Μαστραντωνάκη, η Kαλαμάτα έφυγε με διπλό από το γήπεδο της Σπάρτης επι της ΑΕ Πελλάνας κι έμεινε μόνη πρώτη στον 8ο όμιλο.

 

Ας δούμε τι έγινε στα παιγνίδια που δεν συμμετείχαν οι ομάδες της Αργολίδας- τα οποία έχουν παρουσιάσει αναλυτικά:

ΑΕ Πελλάνας –Καλαμάτα 0-2

Στο 11’ ο Ντιατά έφυγε μόνος του αλλά ο Βούρας έσωσε την ομάδα του.

Στο 54’ οι Μεσσήνιοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι, ενω 10′ αργότερα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μίνγκα, ο οποίος δεν άφησε περιθώρια στον Κραβαρίτη.

Στο 70’ από κόρνερ του Μίνγκα, ο Μαστραντωνάκης με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 75’ θα μπορούσε να γίνει και το 3-0, όμως ο Λαθύρης αστόχησε.

Α.Ε. Πελλάνας Καστορείου (Ηλιάς Αναστασάκος): Κραβαρίτης, Γενιτσαρίδης, Λαμπρόπουλος, Παναγιωτίδης, Καλογερής (55’ Ρασιάς), Αναστασάκος Γιώργος, Εμέκα (69’ Μπιταξής), Γεωργαντάς (77’ Ζαφειράτος), Σικαλόπουλος, Ντιατά, Γουόρντεν (63’ Ρασιάς)

Καλαμάτα (Γιάννης Χριστόπουλος): Βούρας, Τσόπελας (20’ Ζελέκου), Ψάνης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Ζαχαρόπουλος, Φουάσης, Πινδώνης, Μίνγκας (90’ Χότζα), Μαστραντωνάκης (81’ Γκελγκέρια), Γιόνδης (23’ Λαθύρης)

  

Ασπρόπυργος – ΑΟ Κατασταρίου 3-1

Το Καταστάρι απείλησε πρώτο με το Βιέντ, όμως ο Ασπρόπυργος άνοιξε το σκορ, στο 10’, με προβολή του Μέντες. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό και στο 30’, ο Πέττας ισοφάρισε πλασέ.

Στο 45’, ξανά ο Μέντες έκανε το 2-1. Το γκολ έδωσε ψυχολογία στους παίκτες του Βαζάκα, που με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, πέτυχαν το 3-1, με κοντινή κεφαλιά του Σταύρου (49’).

Ασπρόπυργος (Βαζάκας): Κατσούλης, Τσουκαλάς, Σταγάκης, Βασιλείου, Ζώνας, Νάκας (83΄’ Ζωγράφος), Δουκάκης (83΄ Λογοθέτης), Σταύρου, Μίλιτς, Μπέλλης (89΄ Κωσταράς), Μέντες (74΄ Χαϊκάλης)

ΑΟΚ (Τρυπιώτης – Γουσέτης): Δρακόπουλος, Τηλιόπουλος, Παναγόπουλος, Σωτηρόπουλος, Καρβούνης, Πέττας, Μιχαηλίδης (83΄ Μαρούδας), Κουρέλλας, Κάρδαρης, Μεζίνι, Βιέντ (89΄ Μεταξάς)

 

Αμβρυσσέας Διστόμου – Πάμισος 3-0

Σπουδαία επικράτηση του Αμβρυσσέα επί της ομάδας της Μεσσήνης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 7′, με τον Δήμου, με τον Πάμισο να προσπαθεί να απαντήσει στην αμέσως επόμενη φάση και το Σέγμπια να βρίσκει δοκάρι.

Ο Δήμος πέτυχε και το 2-0, στο 20′, ενώ στο 49′, ο Σένξα διαμόρφωσε και το 3-0.

Ο Πάμισος είχε στο 70′  νέο δοκάρι με το Σαραντόπουλο.

ΠΑΜΙΣΟΣ (Τασιόπουλος):Τρακάκης, Αριστομενόπουλος, Ηλιόπουλος, Δοδοντσάκης (27’ Βλάχος), Κατσιβαρδέας (68’ Μάραντος), Μωράκης, Παπαδόπουλος, Ρήγας, Σαραντόπουλος, Σέγκμπια (37’ Δημητρακόπουλος), Ντεναγιέρ.

 

ΑΟ Υπάτου – Μανδραϊκός 0-0

Ισόπαλοι χωρίς σκορ αναδείχτηκαν ο ΑΟ Υπάτου και ο Μανδραϊκός, σε ένα ματς στο οποίο «κέρδισαν» οι άμυνες. Στο 55′ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ταυταρίδη με δεύτερη κίτρινη, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο τέρμα.

ΑΟ Υπάτου (Κ. Παρθενίου): Μπαμπανιώτης, Δέδες, Παπαχαραλάμπους, , Γκούμας, Οικονομόπουλος, Καραμέρης (81΄ Πέππας), Αργυρίου (57΄ Μπερνιδάκης), Ταυταρίδης, Σπανός (62΄ Κωστούλας), Γκαράνης (67΄ Καράϊ), Σπηλιώτης
Μανδραϊκός (Β. Σπάθας): Ιωσήπου, Χαλκιάς, Τσακίρης, Πασαλίδης (80΄ Χαλβατζίου), Μαυρίδης, Στρατάκης,, Κωνσταντινίδης, Μπούσης, , Μελετίδης (91΄ Ντούμερετ) , Ντούλιας (92 Στίλα), Πουλάκης (57΄ Λελούδας)

 

Συνοπτικά τα αποτελέσματα:

Παναργειακός-Παναρκαδικός 2-0: Γ.Μαρκαντωνάτος, Αγγελος Πήττας, Ιωάννης Καραλής (Ηλείας).

Ερμιονίδα-Αστέρας Βλαχιώτη 2-0: Ανδρέας Βλάχος, Αλ.Καραθανάσης, Κυριάκος Βιτσεντζάτος (Ανατ.Αττικής)

Εικοσιμία Κεφαλονιάς-Ενωση Λέρνας 0-0: Κωστούλας, Παπαδημητρίου, Μάνος (Άρτας)

Ασπρόπυργος-Καταστάρι 3-1: Λεμπέσης, Πετρίδης, Παγουρτζής (Πειραιά)

Δίστομο-Πάμισος 3-0: Πουλόπουλος, Χρηστάκος, Κοτζαμανίδης (Πειραιά)

Υπατο-Μανδραϊκός 0-0: Ρούσσος (Κορινθίας), Ψύλλος (Λέσβου), Σπηλιώτης (Κορινθίας)

Πελλάνα-Καλαμάτα 0-2: Κατοίκος, Νιδιώτης (Αθηνών), Πλάκας (Δ.Αττικής).

 

Η επόμενη αγωνιστική:

ΕΝΩΣΗ ΛΕΡΝΑΣ – ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ

ΑΜΒΡΥΣΣΕΑΣ ΔΙΣΤΟΜΟΥ – ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ

ΠΑΜΙΣΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ – ΥΠΑΤΟ
ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ – ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ
ΑΟ ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ
ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ – ΑΟ ΕΙΚΟΣΙΜΙΑΣ
ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΑΕ ΠΕΛΛΑΝΑΣ

 

Βαθμολογία

 1.ΚΑΛΑΜΑΤΑ                       15…10-0           5-0-0            2-0-0   3-0-0

———————————————————————————-

2.ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ                 12….6-3            4-0-1            3-0-0   1-0-1

——————————————————————————–

3.ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ                 12…15-2            4-0-1            3-0-0   1-0-1

4.ΕΝΩΣΗ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ         11….5-1            3-2-0            3-0-0   0-2-0

5.ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ                     9….3-1            2-3-0            1-2-0   1-1-0

6.ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ                 7….7-6            2-1-2            2-0-0   0-1-2

7.ΠΕΛΛΑΝΑ                          7….5-5            2-1-2            1-1-2   1-0-0

8.ΑΟ ΥΠΑΤΟΥ                       7….5-4            2-1-2            0-1-1   2-0-1

——————————————————————————–

9.ΑΟ ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ               5….5-5            1-2-2            1-0-1   0-2-1

——————————————————————————–

10.ΑΜΒΡΥΣΣΕΑΣ                   5….5-4            1-2-2            1-1-1   0-1-1

11.ΑΣΤ. ΒΛΑΧΙΩΤΗ               4….4-9            1-1-3            0-1-1   1-0-2

12.ΠΑΜΙΣΟΣ                        1….3-11           0-1-4            0-1-2   0-0-2

13.ΕΝΩΣΗ ΛΕΡΝΑΣ               1….0-6             0-1-4            0-0-2   0-1-2

14.ΑΟ ΕΙΚΟΣΙΜΙΑΣ               1….0-16            0-1-4            1-0-2   0-0-2

 

- Advertisement -
loading...