Μέχρι πριν τον σημερινό αγώνα ο Πανναυπλιακός δεν είχε πετύχει ακόμη γκολ, κατά του Φοίνικα Νέας Επιδαύρου πέτυχε δυο κι έτσι έφθασε στην νίκη με 2-1.

Από την άλλη, ο Φοίνικας με μια μόλις νίκη έμεινε πίσω από τον Πανναυπλιακό στην βαθμολογία.

Για τον Πανναυπλιακό αποδείχθηκε καθοριστική η απόκτηση του Γ.Μιχαλόπουλου, ο οποίος είχε αγωνισθεί ξανά στην ομάδα όταν ήταν στην Α1 και ο οποίος ερχόμενος την Πέμπτη απο τον Παλληνιακό, πέτυχε το 1-2 στο 70’ με σουτ έξω από την περιοχή.

Οι φιλοξενούμενοι αυτή την φορά αποδείχθηκαν αποτελεσματικοί, αφού μόλις στο 5’ προηγήθηκαν με τον Μουταβελή, ο οποίος αξιοποίησε λανθασμένο γύρισμα του Ντόκο προς τον τερματοφύλακά του, παρενεβλήθη και σκόραρε.

Στο 25’ ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 1-1 με τον Χατζόπουλο που αξιοποίησε κόψιμο του Κωστόπουλου από δεξιά.

Από το χρονικό αυτό σημείο και μέχρι την λήξη του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή -και μοιραίο- τον Χατζόπουλο τρεις φορές απέναντι στον Μαχαίρα δεν μπόρεσε να τον νικήσει.