Το ματς στο γήπεδο του Μεσσηνιακού, κρίθηκε στην παράταση, αν και η Καλαμάτα είχε αρκετές ευκαιρίες να το τελειώσει νωρίτερα.

Η Καλαμάτα ξεκίνησε πιέζοντας τους νεοφώτιστους με Πινδώνη και Γιόνδη, να σημαδεύουν το δοκάρι, στο 12’ και στο 15’, αντίστοιχα. Οι δυο τους ήταν πρωταγωνιστές και στο 28’, χάνοντας μεγάλη διπλή ευκαιρία.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με το Βοσκόπουλο, στο 51’, να αστοχεί από πολύ κοντά. Ο Πάμισος απάντησε στο 53’, με το Βλάχο.

Το σκορ άνοιξε για την Καλαμάτα, στο 63’, με κεφαλιά του Μίνγκα, ενώ ο Αθανασόπουλος είχε βρει δοκάρι, στην αρχή της φάσης. Ο Πάμισος δεν παρέδωσε τα όπλα και στο 84’, ισοφάρισε με πέναλτι του Σαραντόπουλου.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου ο Μαστραντωνάκης στο 104′, αξιοποίησε τη σέντρα του Τσόπελα και έδωσε ξανά προβάδισμα στην Καλαμάτα.

Λίγο αργότερα, ο Λαθύρης βρήκε και αυτός δοκάρι, στο 119’ λίγο έλλειψε η αναμέτρηση να οδηγηθεί στα πέναλτι, όμως ο Δημητρακόπουλος έχασε τεράστια ευκαιρία.

Η Καλαμάτα ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του σκόρερ Μαστραντωνάκη.

Καλαμάτα (Γιάννης Χριστόπουλος): Βούρας, Βοσκόπουλος, Αντωνιάδης, Αλιατίδης, Μίνγκας (115′ Ζαχαρόπουλος), Αθανασόπουλος (119′ Μπίζος), Πινδώνης, Τσόπελας, Ζελέκου (70′ Μαστραντωνάκης), Φουάσης και Γιόνδης (74′ Λαθύρης)

Πάμισος (Νίκος Κακαλέτρης): Τρακάκης, Σ. Δημητρακόπουλος, Σαραντόπουλος, Μπριλάκης, Δοδοντσάκης, Μωράκης, Βλάχος, (70′ Πορής), Ντεμόλ (80′ Αριστομενόπουλος), Νινιός (95′ Κωστάκης), Σέγκμπια, Ηλιόπουλος (57′ Οδυσσέας Δημητρακόπουλος).

Διαμαρτυρία Παμίσου

Φωνάζουν για τη διαιτησία της αναμέτρησης με την Καλαμάτα, στον Πάμισο. Οι άνθρωποι της ομάδας της Μεσσήνης, στέκονται σε συγκεκριμένες φάσεις, της αναμέτρησης Κυπέλλου της ΕΠΣ Μεσσηνίας, τονίζοντας ότι έκριναν το αποτέλεσμα.

Η ανακοίνωση αναφέρει:

«Στιγμές απείρου κάλλους από τον διαιτητή Ηλία Αλεξέα βιώσαμε σήμερα στο «Στ. Παπαδόπουλος». Ο επιπέδου Superleague ρέφερι & ο βοηθός του Νίκος Γκούμας αδίκησαν ολοφάνερα την ομάδα μας στις κάτωθι φάσεις για τις οποίες διαμαρτυρόμαστε έντονα πως έκριναν το αποτέλεσμα.

Συγκεκριμένα:

– Στο 30ο λεπτό δεν αποβάλλει τον Φουάση για αγκωνιά εκτος φάσης στον Βλάχο και στην επόμενη αμέσως φάση δείχνει με χαρακτηριστική ευκολία την κάρτα στο νεαρό άσο του Παμίσου

– Στο 40ο λεπτό δεν αποβάλλει με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Τσόπελα για σκληρό τάκλιν με τα δυο πόδια από πίσω σε παίκτη του Παμίσου. Ο Τσόπελας είχε δεχθεί κίτρινη κάρτα νωρίτερα.

– Στο 98ο λεπτό δεν δίνει καταφανέστατο πέναλτι και κάρτα σε χέρι του Αλιατίση μετά από σέντρα του Πορή με το σκόρ στο 1-1.

– Ο επόπτης Γκούμας υποδεικνύει λανθασμένα σε θέση οφσάιντ τον Πόρη. Από το στημένο αυτό ξεκινά η φάση του 2-1.

– Στο 118’ δεν δίνει καταφανέστατο πέναλτι σε ανατροπή του Δοδοντσάκη».

*Να σημειώσουμε πως την Κυριακή (4μμ) στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής, η Ένωση Λέρνας υποδέχεται την Καλαμάτα.