Ξεκινάει αυτό το Σαββατοκύριακο το πρωτάθλημα της  Handball Premier, με τον Διομήδη να πηγαίνει στο Σάββατο στην Θεσσαλονίκη ως αντίπαλος του ΠΑΟΚ. Την αναμέτρηση θα μεταδώσει απευθείας η ΕΡΤ3 στις 5μμ.

 

Το πρόγραμμα:

Σάββατο 22 Σεπτεμβρίου 2018

Νεάπολης (ΕΡΤ3) 17:00 ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ ΤV- Διομήδης Άργους

Δαϊς 18:00 ΑΣΕ Δούκα- Χιλιώτης Δράμα 1986

ΔΑΚ Έδεσσας 18:00, Αερωπός Έδεσσας- Φοίβος Συκεών

Φιλίππειο 18:00, Φίλιππος Βέροιας- ΧΑΝΘ

 

Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου 2018

Νίκαιας 16:00, Άρης Νίκαιας- ΑΕΚ

Σπίτι του Χάντμπολ 16:00, ΑΕΣΧ Πυλαίας- Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή

 

Τα 20,4 χρόνια ο μέσος όρος ηλικίας στον Διομήδη

Ο Διομήδης θα συμμετάσχει για 16η συνεχόμενη φορά στην μεγάλη κατηγορία, έχοντας μία ανανεωμένη ομάδα που αποτελείται από πολλά νέα ηλικιακά πρόσωπα και με τα 20,4 μ.ο. ηλικίας.

Στον πάγκο βρίσκεται ο 34χρονος Χρήστος Δημήτρουλας που θα κάνει το ντεμπούτο του ως προπονητής στην Handball Premier, έχοντας έως τώρα εμπειρία μόνο από τα τμήματα υποδομής.

Ολοκλήρωσε το περσινό πρωτάθλημα στην 5η θέση, χάνοντας από τον Δούκα στα πλέι οφ. Είχε όμως μία σεζόν που κατάφερε να… κοιτάξει στα μάτια τις ομάδες που διεκδίκησαν τους τίτλους, επικρατώντας μεταξύ άλλων και της ΑΕΚ.

Οι «Λύκοι» πήραν την ευκαιρία του ευρωπαϊκού εισιτηρίου που άφησε ο ΠΑΟΚ και θα αντιμετωπίσουν στον 2ο γύρο του Τσάλεντζ Καπ την Ντιναμό Βίκτορ 6 ή 7 Οκτωβρίου (Ελλάδα) και 13 η 14 Οκτωβρίου 2018 (Ρωσία).

Στο μεταγραφικό παζάρι πήρε τρεις ποιοτικούς παίκτες (Χερουβείμ, Αρσενασβίλι, Τότος) που θα του δώσουν μεγάλες βοήθειες και θα έχουν βασικό ρόλο στην ομάδα. Στα θετικά είναι και η απόκτηση του τερματοφύλακα Νίκου Ζλατάνου που ήρθε να αντικαταστήσει τον Άρσιτς που πήγε στον Ολυμπιακό, του Κύπριου Μπότσαρη για την περιφέρεια και του ταλαντούχου πλέι μέικερ της Εθνικής Εφήβων Χρήστου Τσιγαρίδα.

Παρέμειναν οι Κρεμαστιώτης, Δάσκαλος, Χειβιδόπουλος, Χαντέλης, Χ. Αργυρού, ενώ περιμένει εξέλιξη από τα νεαρότερα παιδιά που προέρχονται από τις ακαδημίες.

Ο τεχνικός του Διομήδη Χρήστος Δημήτρουλας είπε στο e-handball.gr:

«Το πρωτάθλημα θα είναι πιο ανταγωνιστικό, αφού οι περισσότερες ομάδες ενισχύθηκαν. Εμείς έστω και την τελευταία στιγμή αποκτήσαμε κάποιους αθλητές και το ρόστερ δυνάμωσε.

Θα προσπαθήσουμε για ότι το καλύτερο με βάση την 5η θέση που κατακτήθηκε πέρσι, παίζοντας όμορφο χάντμπολ και έχοντας υγεία σε όλους τους τομείς.

Από τους βασικούς μας στόχους είναι να αναδείξουμε νέους αθλητές για αυτό και προωθήθηκαν στην πρώτη ομάδα 10-12 αθλητές από τα τμήματα υποδομής»

Το ρόστερ

ονοματεπώνυμο ημ.γεν. ύψος θέση
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 21/4/2002 1.95 ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΙΝΤΕΡ
ΑΡΓΥΡΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ 28/9/1990 1.79 ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΕΞΤΡΕΜ
ΑΡΣΕΝΑΣΒΙΛΙ ΕΡΕΚΛΕ 18/8/1998 1.97 ΠΙΒΟΤ
ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ 25/3/1993 1.78 ΔΕΞΙ ΙΝΤΕΡ
ΖΛΑΤΑΝΟΣ ΝΙΚΟΣ 11/10/1994 1.90 ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑΣ
ΚΡΕΜΑΣΤΙΩΤΗΣ ΛΕΥΤΕΡΗΣ 18/3/1994 1.77 ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΕΞΤΡΕΜ
ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 6/4/2000 1.81 ΠΙΒΟΤ
ΜΠΛΑΤΣΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 23/10/2000 1.85 ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΕΞΤΡΕΜ
ΜΠΟΤΣΑΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 23/6/1992 1.91 ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΙΝΤΕΡ
ΠΑΠΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 2/10/2001 1,97 ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑΣ
ΡΟΥΣΣΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 6/9/2000 1.77 ΔΕΞΙ ΕΞΤΡΕΜ
ΣΜΥΡΝΙΩΤΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 3/4/2001 1.94 ΠΙΒΟΤ
ΤΟΤΟΣ ΝΙΚΟΣ 20/4/1999 1.86 ΔΕΞΙ ΕΞΤΡΕΜ
ΤΣΑΤΣΑΣ ΣΟΦΟΚΛΗΣ 25/4/1996 1.89 ΠΙΒΟΤ
ΤΣΙΓΑΡΙΔΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 13/9/2000 1.80 PLAYMAKER
ΧΑΝΤΕΛΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 28/11/1994 1.91 PLAYMAKER
ΧΑΤΖΗΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΓΙΩΡΓΟΣ 2/12/2003 1.83 ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑΣ
ΧΕΙΒΙΔΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 6/7/1994 1.81 PLAYMAKER
ΧΕΡΟΥΒΕΙΜ ΣΠΥΡΟΣ 6/10/1994 2.00 ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΙΝΤΕΡ

 

Το πρόγραμμα

22.09.2018 1η Αγωνιστική – 12η Αγωνιστική 12.01.2019
Π.Α.Ο.Κ. Βεργίνα TV – Διομήδης Άργους

29.09.2018 2η Αγωνιστική – 13η Αγωνιστική 19.01.2019
Διομήδης Άργους – Φοίβος Συκεών

06.10.2018 3η Αγωνιστική – 14η Αγωνιστική 26.01.2019
Φίλιππος Βέροιας – Διομήδης Άργους

13.10.2018 4η Αγωνιστική – 15η Αγωνιστική 02.02.2019
Διομήδης Άργους – Χιλιώτης Γ.Σ. Δράμα ’86

03.11.2018 5η Αγωνιστική – 16η Αγωνιστική 09.02.2019
Άρης Νίκαιας – Διομήδης Άργους

10.11.2018 6η Αγωνιστική – 17η Αγωνιστική 16.02.2019
Διομήδης Άργους – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Όμιλος Ξυνή

17.11.2018 7η Αγωνιστική – 18η Αγωνιστική 23.02.2019
Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας – Διομήδης Άργους

24.11.2018 8η Αγωνιστική – 19η Αγωνιστική 02.03.2019
Διομήδης Άργους – Α.Ε.Κ.

08.12.2018 9η Αγωνιστική – 20η Αγωνιστική 09.03.2019
Α.Σ.Ε. Δούκα – Διομήδης Άργους

15.12.2018 10η Αγωνιστική – 21η Αγωνιστική 23.03.2019
Διομήδης Άργους – Χ.Α.Ν.Θ.

22.12.2018 11η Αγωνιστική – 22η Αγωνιστική 30.03.2019
Αερωπός Έδεσσας – Διομήδης Άργους

 

 

- Advertisement -
loading...