Η ομάδα των Ανδρών του Οίακα επέστρεψε μετά από 22 χρόνια στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής και συμμετέχει φέτος και στο Κύπελλο Ελλάδας ξεκινώντας το Σάββατο 15-9-2018 και ώρα 18:00, τις υποχρεώσεις της αντιμετωπίζοντας για την 1η φάση τον Π.Ο.Κ Έσπερο.

 

“Ελάτε να γεμίσουμε το Κλειστό Γυμναστήριο Ναυπλίου, να δώσουμε ώθηση στους αθλητές μας για την πρόκριση και να δούμε για πρώτη φορά στην φετινή σεζόν την ομάδα μας , σε επίσημο αγώνα μπροστά στο Ναυπλιακό κοινό”, αναφέρεται στην σχετική πρόσκληση της διοίκησης.

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 1ης αγωνιστικής της Α’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών, είναι οι:

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου

Κορίνθου 18.00 ΚΑΟ Κορίνθου-Δούκας Κωνσταντινίδου-Λογοθέτης (Ζάρκος)

Μετς 18.00 Παγκράτι-Κρόνος Αγ. Δημητρίου Θεοδωρόπουλος-Φραγκούλη (Λιμνιάτης)

1ο Μάνδρας 18.00 Μανδραϊκός-Παπάγου Τσαχάκης-Τσολάκος (Παππάς Ηλίας)

Χρ. Αγγουράκης 17.00 Δάφνη Δ.-Πρωτέας Βούλας Πολυχρόνης-Σπυρόπουλος (Ευστρατίου)

Ν. Πεντέλης 19.30 Πεντέλη-Πανερυθραϊκός Στρέμπας-Γιακείμη (Ζερβούδης)

Ιλίου Β 18.00 Ένωση Ιλίου-Γλαύκος Κοτσίμπος-Ντάνος (Παπαδόπουλος Στ.)

Στρέφη 18.00 Τρίτων-Πανελευσινιακός Αποστολίδης Β.-Αναστασίου (Σταματόπουλος)

Ναυπλίου 18.00 Οίαξ Ναυπλίου-Έσπερος Ρίζος-Νάστος (Ελένης)

Φαρσάλων 18.00 Φάρσαλα-Γέφυρα Παπαγερίδης-Παπανικολάου (Βαρνάς)

Ανατόλια 18.00 Ανατόλια-Έσπερος Λαμίας Ελευθεριάδης-Εκίζογλου (Δέλλας)

Ελευθερούπολης 18.00 Ελευθερούπολη-Μαχητές Δόξας Πεύκων Παπαγεωργίου-Δημάδης (Μπρίγκος)

Νεάπολης 18.00 Μακεδονικός-Φίλιππος Βέρ. Γερακίνης-Καρακώστας (Αστρεινίδης)

Χαλκηδόνας 17.00 Προποντίς-Ευρώπη 87 Ταρενίδης Σ.-Ταρενίδης Κ. (Παραλυκίδης)

Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου

Ν. Ιωνίας Βόλου 15.00 Νίκη Βόλου-Αγρίνιο Φουτζήλας-Γαζέτας (Τσιργούλας)

Κέρκυρας 15.30 Φαίακας-Ίκαροι Σερρών Τσιαπλής-Κατωτικίδης (Καραλής)

Λαγκαδά 12.00 Ερμής Λαγκαδά-Στρατώνι Ντούρας-Μπακάλης (Γκούμας)

 

Νικητής στο τουρνουά του Αγρινίου

Με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον ολοκληρώθηκε το 1ο τουρνουά «Μαργαρίτα Σαπλαούρα», με τον Οίακα Ναυπλίου να είναι ο νικητής, κερδίζοντας στον μεγάλο τελικό την γηπεδούχο ομάδα του Αγρινίου με 72-69. Την 3η θέση πήρε ο Απόλλωνας Πατρών, ο οποίος επικράτησε του Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα με 78-66.

Στον τελικό η ομάδα του Αγρινίου προηγήθηκε με 41-29 στο ημίχρονο. Από εκεί και πέρα, και με τον Παπαντωνίου να ηγείται, το συγκρότημα του Χάρη Κουλουριώτη ισοφάρισε σε 54-54 στο 30′, για να πάρει τη νίκη στο φινάλε.

ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ – ΟΙΑΚΑΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 69-72
Δεκάλεπτα: 22-13, 41-29, 54-54, 69-72
Διαιτητές: Σταθόπουλος – Λεκατσάς – Ασημακάκη.
Α.Ο.Αγρινίου (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 14, Σταμίρης, Μιχάλογλου 10(1), Καπινιάρης 6, Τσατάς 3, Σταμούλης 6(2), Γκρεκας 12(2), Μήτσου 9, Ψαράς 3(1), Σαρρής 6, Στάνκοβιτς
Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζής 4, Τσούχλης, Πασολάρι 3, Πελεκάνος 10(2), Παπαντωνίου 16(1), Όργκες, Γεωργιάδης 11(1), Ευστρατίου, Μανάκας 12, Μπουρτσουκλής 4, Σκορδάς 2, Αναγνωστόπουλος 10(1)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ – ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 78-66
Δεκάλεπτα : 19-15, 35-28, 56-44, 78-66
Διαιτητές: Σταθόπουλος – Λεκατσάς – Ασημακάκη.
Απόλλων Πατρών (Βουρνάς): Παππάς 3, Καραμαλέγκος 14(1), Μπελ 6, Πάπας 3(1), Μπαζίνας, Τζάιδας 3, Παπαβασιλόπουλος, Μπέμπης 7(1), Κασπίρης, Δημακόπουλος 11, Μολφέτας 17(2), Ζούμπος 14(4).
ΒΙΚΟΣ Πας Γιάννινα (Κωστόπουλος): Γεωργίου 15(1), Μουζακίτης, Τσίρμπας – Αναγνώστου 4, Πιστιόλης, Καραγκιολίδης 12, Μάντζιος Π. 7(1), Μάντζιος Δ. 2, Πάτρας 20(2), Πανταζής 6(2), Πρέντζας, Γιωτάκης.

ΑΓΡΙΝΙΟ – ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 77-50

 

- Advertisement -
loading...