Και κάπου εδώ αυτό το μεγάλο αθλητικό τουρνουά ρίχνει αυλαία.Το Danaon Cup 2018 έφτασε αισίως στο τέλος ελπίζοντας να αφήνει μια γλυκιά γεύση σε όλους τους συμμετέχοντας.

 

Νικητές είναι όλα τα παιδιά που μάχονται, παλεύουν και διεκδικούν τα όνειρά τους.

“Κάναμε το καλύτερο δυνατό για όλους , πάντα με διάθεση να ξεπεράσουμε και να διορθώσουμε τυχόν προβλήματα που μπορεί να παρουσιάστηκαν.
Εκ μέρους της οργανωτικής επιτροπής και όλων όσοι εργάστηκαν νυχθημερόν για να είναι όλα ,όπως τα παιδιά επιθυμούσαν ευχόμαστε από καρδιάς Καλό ταξίδι σε όλες τις αποστολές , να φτάσετε με ασφάλεια στα σπίτια σας όλοι.
Ανανεώνουμε το ραντεβού μας με τους παλιούς αλλά και τους νέους μας ,θέλουμε να πιστεύουμε , φίλους για το Danaon Cup 2019
Διοργάνωση χωρίς εθελοντές είναι καταδικασμένη να αποτύχει. Εμείς ευτυχώς έχουμε ένα μεγάλο αριθμό που εδώ και πολύ καιρό δούλευαν για να προσφέρουν στα παιδιά μια μοναδική διαμονή.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους όσοι εργάστηκαν και έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους. Γιατροί , υπεύθυνοι και προσωπικό γηπέδων, γραμματείες , οι εθελοντές σίτισης , ξενοδοχείων , μετακίνσης , ενημέρωσης , δημοσίων σχέσεων , ξεπερνώντας ίσως και τα όρια αντοχής , προσδοκούσαν στην καλύτερη ανταμοιβή: Τα χαμόγελα στα πρόσωπα των παιδιών.

Να είστε όλοι καλά.Όλοι μαζί θα σχεδιάσουμε ακόμα καλύτερο ,ακόμα μεγαλύτερο το Danaon Cup 2019!”.

Τα παραπάνω αναφέρονται σε σημείωμα της Οργανωτικής Επιτροπής του τουρνουά.

Λήξη τουρνουά

Ο πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής, αντιπεριφερειάρχης Αργολίδας και μέλος του Δ.Σ. της Ομοσπονδίας Χειροσφαιρίσεως Ελλάδος, Τάσσος Χειβιδόπουλος κήρυξε την λήξη του τουρνουά και ευχαρίστησε τις 52 ομάδες και τους 900 αθλητές που συμμετείχαν, δίνοντας τους ραντεβού για την διοργάνωση του 2019.

Και οι δύο τίτλοι στους Παμπαίδες Α’ και τις Παγκορασίδες Α’ κατέληξαν στον Δήμο Αγίων Αναργύρων- Καματερού, αφού ο Λεωνίδας πήρε το χρυσό στα αγόρια και ο ΓΑΣ Καματερού στα κορίτσια.

Στο τουρνουά των Εφήβων η Εθνική ομάδα επικράτησε 26-20 του Μαυροβουνίου στον τελικό δείχνοντας πολύ καλό πρόσωπο, ξεπερνώντας την προχθεσινή της ήττα.

Στον τελικό των Παμπαίδων ο Λεωνίδας νίκησε 29-25 τον Δούκα.

Ο ΓΑΣ Καματερού στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στην κατηγορία των Παγκορασίδων Α’, επικρατώντας με 25-19 του ΟΦΝ Ιωνίας στον τελικό της κατηγορίας.

Στον μικρό τελικό των Παμπαίδων Α’ ο Διομήδης Άργους επικράτησε 25-23 του Ζαφειράκη Νάουσας και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο , ενώ στα Κορίτσια μετά από ένα ματς- θρίλερ ο ΕΣΝ Βριλησσίων επικράτησε στα πέναλτι 25-24 του Εθνικού Κοζάνης.

«Χρυσή» η Εθνική Εφήβων

Την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των εφήβων του 6ου διεθνούς τουρνουά Danaon Cup 2018 κατέκτησε η Εθνική επικρατώντας με 26-20 της αντίστοιχης του Μαυροβουνίου στον τελικό του τουρνουά.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, είχε ηττηθεί στον αγώνα του ομίλου από τους Μαυροβούνιους με 28-25, και αυτή η ήττας της στέρησε την δυνατότητα καταλάβει την πρώτη θέση στον όμιλο, όμως στον αγώνα που έδινε το χρυσό μετάλλιο παρουσιάστηκε έτοιμη και εντελώς διαφορετική.

Οι κορυφαίοι και οι κορυφαίες

Παμπαίδες Α’

Αριστερό εξτρέμ: Σωκράτης Καλύβας (ΑΣΕ Δούκα)
Δεξί εξτρέμ: Τζανής Μπατής (ΓΑΣ Καματερού 1)
Αριστερό ίντερ: Γιώργος Βασιλείου (Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων 2)

Πλέι μέικερ: Μουμτζιδέλλης (Αερωπός Έδεσσας)
Δεξί ίντερ: Γιώργος Χιόνης (Διομήδης Άργους)
Πίβοτ: Ευθύμιος Πετρίδης (Ζαφειράκης Νάουσας)
Τερματοφύλακας: Κώστας Κατσαπαντέρας (ΠΑΟΚ)

MVP: Γιώργος Βασιλείου (Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων 2)

Καλύτερος Αμυντικός: Μαριγκλέν Μαλούσι (Ιωνικός ΝΦ)

 

Παγκορασίδες
Τερματοφύλακας: Αθηνά Καπρινιώτη (Εθνικός Κοζάνης)
Αριστερό ίντερ: Βασιλιάννα Βουκλαρή (ΓΣ Καματερού)|
Δεξί ίντερ: Δέσποινα Παπανικολάου (ΟΦΝ Ιωνία)
Πίβοτ: Μαντώ Πατρώνη (ΓΣ Καματερού)
Δεξί εξτρέμ: Χριστίνα Κορκολή (ΕΣΝ Βριλησσίων)
Αριστερό εξτρέμ: Ιωάννα Σπηλιοπούλου (ΓΑΣ Καματερού)
Πλέι μέικερ: Αθανασία Τσιγαρίδα (Ζαφειράκης Νάουσας)

Αμυντικός: Εφη Πέπα (ΟΦΝ Ιωνία)

MVP: Μαντώ Πατρώνη (ΓΣ Καματερού)

 

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΦΗΒΩΝ

  1. Ελλάδα
  2. Μαυροβούνιο
  3. Μικτή Αθηνών
  4. IF Hallby HK
  5. Διομήδης Άργους
  6. Pelister

 

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΠΑΙΔΩΝ

  1. Ελλάδα
  2. Μαυροβούνιο
  3. Bacau (Ρουμανία)
  4. IF Hallby HK
  5. ΕΣΝ Βριλησσίων
  6. Πανελλήνιος
  7. ΟΦΝ Ιωνίας
  8. Διομήδης Άργους
  9. Ακαδημία Πάτρας

 

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α΄

  1. Λεωνίδας Αγίων Αναργύρων
  2. ΑΣΕ Δούκα
  3. Διομήδης Άργους
  4. Ζαφειράκης Νάουσας
  5. Αερωπός Έδεσσας
  6. ΠΑΟΚ
  7. Φίλιππος Βέροιας
  8. Καματερό 1
  9. ΕΣΝ Βριλησσίων
  10. Α.Ο. Ιωννίνων
  11. Larissa HC
  12. ΓΑΣ Καματερού 2
  13. Ολυμπιακός Κερατσινίου
  14. Άρης Θεσσαλονίκης
  15. ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου
  16. ΑΣΟΧ Φοίβος
  17. Talentul (Ρουμανία)
  18. Δράμα 1986
  19. Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων 1
  20. Ιωνικός Ν.Φ
  21. ΑΕΠ Πανόραμα
  22. ΟΦΝ Ιωνίας
  23. Αμφικτύονες Λαμίας
  24. ΑΣΕ Δούκα 2

 

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

  1. ΓΑΣ Καματερού
  2. ΟΦΝ Ιωνίας
  3. ΕΣΝ Βριλησσίων
  4. Εθνικός Κοζάνης
  5. Ζαφειράκης Νάουσας
  6. Λεωνίδας
  7. ΑΟΔ Κορυδαλλού
  8. Φίλιππος Βέροιας
  9. Φιλώτας Φλώρινας
  10. Αρίων Πτολεμαΐδας
  11. Άρης Θεσσαλονίκης
  12. Αμφικτύονες Λαμίας
  13. ΕΑΧ Χανιά

 

- Advertisement -
loading...