Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ, το οποίο έληξε ισόπαλο 28-28, ο Φίλιππος Βέροιας κατέλαβε την 1η θέση λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων στη βαθμολογία της Β’ φάσης και κατέκτησε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων που διεξήχθη στη Προσοτσάνη.

 

Αυτό ήταν το 3ο συνεχόμενο χρυσό για τον Φίλιππο στην συγκεκριμένη ηλικιακή κατηγορία, 11ο στην ιστορία του, ενώ συνολικά έφτασε τους 56 τίτλους στο ελληνικό χάντμπολ –τους περισσότερους από κάθε άλλον σύλλογο- οι 39 εκ των οποίων στα τμήματα υποδομής.

Το πρώτο της μετάλλιο σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα μικρών ηλικιών πανηγύρισε και η ΑΕΚ που κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, ενώ την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Δούκας επικρατώντας 33-29 της ΑΕΣΧ Πυλαίας.

Για την ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» ήταν το 8ο μετάλλιο στους Παίδες, ανεβαίνοντας στην 3η θέση της κατάταξης μετά από Φίλιππο Βέροιας (20) και Ιωνικός ΝΦ (9).

Ο Διομήδης Άργους επικράτησε του ΠΑΟΚ με 26-35 και πήρε την πέμπτη θέση στην τελική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος παίδων στην Προσοτσάνη. Η ομάδα του Άργους ολοκλήρωσε έτσι μία πολύ καλή παρουσία, με απολογισμό τεσσάρων νικών και μίας ήττας.

Τα πεντάλεπτα: 1-5, 4-7, 5-9, 8-13, 9-15, 11-18 (ημχ), 13-20, 17-24, 20-27, 22-28, 26-33, 26-35.
ΠΑΟΚ (Μπιζέτας): Κοντούδης 5, Κυριακίδης 4, Λαμπούδης 1, Μπαμπατζανίδης, Παπαγιώτας 1, Γιορανίδης 4, Σαχίνης, Βελλισαρίου, Τεληκώστογλου 6, Τουλιόπουλος 4, Μαλανδρής, Φρειδερίκος, Ζερβίδης, Σακαλάκης 1, Ντάφουλης, Νατσιόπουλος.
Διομήδης (Δημήτρουλας): Χατζηκωνσταντίνου, Ντάκαρης, Παππάς, Μπελιτσιάνης 2, Χρόνης 9, Μπινιάρης 14, Ντούρος 1, Μούγιτς 3, Μιχαλόπουλος, Σχοινοχωρίτης, Παπαγιαννόπουλος, Χιόνης, Μπόλιαρης 2, Σκούρας 1, Μητσάκος, Αναγνωστόπουλος 3.
Διαιτητές: Μαυρίδης – Τομίδης. Δίλεπτα: 3-3. Πέναλτι: 3/6-0/0.

Η τελική κατάταξη
1. Φίλιππος Βέροιας
2. ΑΕΚ
3. ΑΣΕ Δούκα
4. ΑΕΣΧ Πυλαίας
5. Διομήδης Άργους
6. ΠΑΟΚ
7. Αερωπός Έδεσσας
8. ΧΑΝΘ

Οι κορυφαίοι του τουρνουά

Αριστερό εξτρέμ: Λευτέρης Κοβάνης (ΑΕΚ)
Αριστερό ίντερ: Κωνσταντίνος Κοτσιώνης (ΑΕΚ)
Πλέι μέικερ: Πανταλέων Αλεξανδρίδης (ΑΕΣΧ Πυλαίας)
Πίβοτ: Νίκος Δικαιούλιας (ΑΣΕ Δούκα)
Δεξιό ίντερ: Σωτήρης Σαράφης (Φίλιππος Βέροιας)
Δεξιό εξτρέμ: Νίκος Τζωρτζίνης (Φίλιππος Βέροιας)
Τερματοφύλακας: Δημήτρης Μπαμπατζανίδης (ΠΑΟΚ)
Καλύτερος αμυντικός: Λευτέρης Παγιάτης (ΑΣΕ Δούκα)
Πολυτιμότερος αθλητής (MVP): Σωτήρης Σαράφης (Φίλιππος Βέροιας)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ- ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Δευτέρα 25 Ιουνίου 2018
Α’ φάση (1η αγωνιστική)
Φίλιππος Βέροιας- ΧΑΝΘ 31-22
ΑΣΕ Δούκα- ΠΑΟΚ 35-29
Αερωπός Έδεσσας- Διομήδης Άργους 29-33
ΑΕΣΧ Πυλαίας- ΑΕΚ 24-27
Α’ φάση (2η αγωνιστική)
Φίλιππος Βέροιας- ΠΑΟΚ 28-26
ΑΣΕ Δούκα- ΧΑΝΘ 37-28

Τρίτη 26 Ιουνίου 2018
Α’ φάση (2η αγωνιστική)
Αερωπός Έδεσσας- ΑΕΚ 24-33
ΑΕΣΧ Πυλαίας- Διομήδης Άργους 30-27

Α’ φάση (3η αγωνιστική)
ΠΑΟΚ- ΧΑΝΘ 33-31
ΑΣΕ Δούκα- Φίλιππος Βέροιας 26-35
ΑΕΚ- Διομήδης Άργους 36-38
ΑΕΣΧ Πυλαίας- Αερωπός Έδεσσας 28-24

Τετάρτη 27 Ιουνίου 2018
Β’ φάση (1η αγωνιστική)
ΠΑΟΚ- Αερωπός Έδεσσας 38-25
ΧΑΝΘ-Διομήδης Άργους 24-26
Φίλιππος Βέροιας- ΑΕΣΧ Πυλαίας 24-22
ΑΣΕ Δούκα- ΑΕΚ 29-33

Πέμπτη 28 Ιουνίου 2018
Β’ φάση (2η αγωνιστική)
Θέσεις 7-8: ΧΑΝΘ- Αερωπός Έδεσσας 23-29
Θέσεις 5-6: ΠΑΟΚ- Διομήδης Άργους 26-35
Θέσεις 3-4: ΑΣΕ Δούκα- ΑΕΣΧ Πυλαίας 33-29
Θέσεις 1-2: Φίλιππος Βέροιας- ΑΕΚ 28-28

ΤΕΛΙΚΕΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ Α’ ΦΑΣΗΣ
Α’ όμιλος
1. Φίλιππος Βέροιας 6
2. ΑΣΕ Δούκα 4
3. ΠΑΟΚ 2
4. ΧΑΝΘ 0

Β’ όμιλος
1. ΑΕΚ 4
2. ΑΕΣΧ Πυλαίας 2
3. Διομήδης Άργους 2
4. Αερωπός Έδεσσας 0

ΤΕΛΙΚΕΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ Β΄ΦΑΣΗΣ
1-4
1. Φίλιππος Βέροιας 5
2. ΑΕΚ 5
3. ΑΣΕ Δούκα 2
4. ΑΕΣΧ Πυλαίας 0

5-8
5. Διομήδης Άργους 6
6. ΠΑΟΚ 4
7. Αερωπός Έδεσσας 2
8. ΧΑΝΘ 0

 

- Advertisement -
loading...