«Ζωντανός» στο κυνήγι του πρωταθλήματος έμεινε ο Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή, ο οποίος νίκησε 22-16 την ΑΕΚ στον 3ο τελικό της Handball Premier, στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1 την σειρά των τελικών και την οδήγησαν σε 4οματς, το οποίο θα διεξαχθεί το Σάββατο 2 Ιουνίου και ώρα 15:00 (ΕΡΤ3) στο γήπεδο χάντμπολ του ΟΑΚΑ. Η Ένωση θα ψάξει τη νίκη για να κατακτήσει τον τίτλο και οι «ερυθρόλευκοι» για να κάνουν το 2-2 και να κερδίσουν εκ νέου το πλεονέκτημα της έδρας, στέλνοντας την σειρά σε 5ο παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός είχε σε εξαιρετική κατάσταση την «τριπλέτα» Σανίκη, Τσιλιμπάρη, Τζηρά, οι οποίοι πραγματοποίησαν μεγάλη εμφάνιση. Οι «ερυθρόλευκοι» με τον Σανίκη να δίνει το «έναυσμα» πετυχαίνοντας τα τρία πρώτα γκολ και τον Στούμπη να συνεχίζει, ξεκίνησαν ιδανικά (4-0) με την Ένωση να βρίσκει λύση με τον Ζαμπούνη στο 9:50! Η διαφορά αυξήθηκε περισσότερο (6-1) με τον Τζηρά στο 13:56. Οι γηπεδούχοι έλεγχαν το ματς και μάλιστα έφτασαν στο +7 (12-5) στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με σερί 3-0.

Σε αυτό διάστημα κορυφαίος της ΑΕΚ ήταν ο τερματοφύλακας Ραντούλοβιτς, ο οποίος είχε 10 επεμβάσεις (σε 22 σουτ) με ποσοστό 45%.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν κι’ άλλο την διαφορά, φτάνοντας στα 10 τέρματα (16-6). Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει τρομερό πρόβλημα στην επίθεση, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός ανεβάζοντας την διαφορά ακόμα και στα 11 γκολ (20-9). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μείωσε με σερί 6-0 σε 20-15 στο 57’.

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 4-1, 6-1, 7-2, 9-4, 12-5 (ημχ.), 15-6, 16-7, 18-8, 20-9, 20-12, 22-16

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστακίδης 2, Κρητικός 4, Πετρίσεβιτς, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς, Στούμπης 1, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 2, Σανίκης 3, Αλβανός 2, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χ. Νικολαΐδης 2, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης, Χόγκας, Ζαμπούνης 3, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας 2, Λόκεν, Δομπρής 3, Βαμβακάς 1, Αργυρού 1, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 1, Μυλωνάς 3.

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 1/1-1/1