Με την ψυχή στο στόμα ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών των play της Handball Premier επικρατώντας με 23-20 του ψυχωμένου ΑΣΕ Δούκα και πλέον χρειάζεται άλλη μια νίκη για να περάσει στον τελικό, στο ΔΑΪΣ την Τετάρτη (9/5, 20:00).

Ο Δούκας έδειξε ικανός να κάνει την έκπληξη και να σπάσει την έδρα του Ολυμπιακού, όμως στις κρίσιμες στιγμές εμφανίστηκε επιπόλαιος επιθετικά.Οι παίκτες του Ολυμπιακού αν και αμυντικά ήταν καλοί, στην οργανωμένη επίθεση δεν έβρισκαν λύσεις. Καταλυτική ήταν η παρουσία του Τσιλιμπάρη κάτω από τα δοκάρια, έχοντας δύο επεμβάσεις σε πέναλτι και 11/21 συνολικά.Ο Δούκας, με πρόβλημα στα περιφερειακό σουτ, βρήκε λύσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους από δύο πέναλτι κι έναν αιφνιδιασμό, ενώ ο Μπάρμπας είχε 6/16 αποκρούσεις- 37,5%.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός χάρη στον Τσιλιμπάρη και την καλή του άμυνα διατηρούσε μικρό προβάδισμα. Η διαφορά έφτασε στο +4 για πρώτη φορά στο 48’. Ο Δούκας βρήκε κάποιες λύσεις παίζοντας 7 εναντίον 6 στην επίθεση, μείωσε σε 21-20 στο 57:19 κι αν νωρίτερα δεν είχε κάνει αχρείαστα λάθη στην επίθεση μπορεί και να είχε καλύτερη τύχη.

Στο 58:28, ο Μπάρμπας με τη βοήθεια του δοκαριού σταμάτησε τον Σανίκη, ο Στούμπης πήρε το ριμπάουντ και στο 59:14 έκανε το 22-20. Ο Τσιλιμπάρης νίκησε τον Γκέρτσο στο 59:30 και ο Σανίκης διαμόρφωσε το τελικό 23-20.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 5-4, 6-6, 9-7, 12-10 (ημχ.), 14-11, 15-14, 18-16, 20-18, 21-19, 23-20
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης, Κρητικός, Πετρίσεβιτς, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης 1, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς 1, Στούμπης 2, Κανδύλας 1, Σανίκης 8, Αλβανός, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης 2
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κωστής Μπούνας): Μωραΐτης, Τόμπρος, Παπαπούλιος, Γκέρτσος 1, Νομικός 1, Μπραουδάκης, Αποστολίδης, Μίτροβιτς 1, Μπάρμπας, Ντούνης 2, Μπάγιος 7, Ζιβούλοβιτς 1, Τζανιδάκης 1, Νταρσουλάντ 1, Κολλύρης, Κεδέρης 5.
Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης Δίλεπτα: 4-7 Πέναλτι: 5/6-4/7

*Ο Γιώργος Ζαραβίνας δήλωσε: «Οφείλαμε να μην είχε παίξει ρόλο η διακοπή. Σε κάποιες λεπτομέρειες, όπως το 7 εναντίον 6 του αντιπάλου δεν ήμασταν καλοί, ενώ είχαμε και αστοχία για αυτό και δεν ξεφύγαμε στο σκορ. Παρόλα αυτά ελέγχαμε το ματς και είναι σημαντικό σε αυτή την σειρά το πρώτο ματς. Θα πρέπει να κοιτάξουμε τα λάθη μας και την Τετάρτη στην έδρα του Δούκα να εμφανιστούμε πολύ καλύτεροι και να τελειώσουμε την σειρά».

Η ΑΕΚ πέρασε με 25-20 από τον ΠΑΟΚ
Η ΑΕΚ επικράτησε με 20-25 του ΠΑΟΚ στον πρώτο ημιτελικό της Handball Premier και πανηγύρισε την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζεται για να προκριθεί στους τελικούς (υποδέχεται τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ την προσεχή Τετάρτη).

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ΑΕΚ να επιβάλλει τον αργό ρυθμό της και να βρίσκει λύσεις από την περιφέρεια. Ο ΠΑΟΚ, παρά το καλό επιθετικό ξεκίνημα του Βεσελίνοβιτς, είχε τρία λάθη στα πρώτα λεπτά με αποτέλεσμα η Ένωση να προηγηθεί με 3-6 . Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους δύο τερματοφύλακες, Κοτανίδη και Ραντούλοβιτς να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο με σπουδαίες επεμβάσεις. Η ΑΕΚ διατήρησε τη διαφορά των πέντε γκολ (11-16) έως το 36:00.
Στο 58:02 ο Συγγάρης απέκρουσε νέο πέναλτι του Καλόμοιρου και σφράγισε τη νίκη της ΑΕΚ που είχε να διαχειριστεί μία διαφορά τριών τερμάτων στα τελευταία δύο λεπτά. Στο 28:40 ο Ζαμπούνης πέτυχε το 20-24 και ο Χογκάς έγραψε το τελικό 20-25.
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-7, 7-8, 8-8, 9-11, 10-15 (ημχ), 11-16, 13-17, 17-19, 19-21, 19-23, 20-25.
ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 3, Παλάσκας 5, Τσίλης 3, Νικολαΐδης, Κοκώνης 1, Πόουλσεν, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Καλόμοιρος 2, Μαστορογιάννης, Πέγιοβιτς, Κέζιτς 1, Κυπραίος 1, Δελιάς, Βεσελίνοβιτς 3, Κοτανίδης.
ΑΕΚ (Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Πέρρος 2, Γεωργιάδης, Χογκάς 6, Π. Νικολαΐδης 2, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Λόκεν 5, Δομπρής 1, Αργυρού 3, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα, Μυλωνάς 2, Ζαμπούνης 3.
Διαιτητές: Μπέτμαν – Τζαφερόπουλος. Δίλεπτα: 1-5. Πέναλτι: 2/5 – 3/5.