Μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό, η Θύελλα Καμαρίου νίκησε στα πέναλτι τον Πανθηραϊκό 4-3 (2-2 κ.δ.) και κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο στην ιστορία της.

Ο Πανθηραϊκός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξε το σκορ στην πρώτη ευκαιρία μόλις στο 14′ άνοιξε το σκορ με τέρμα του Ντούμου. Μετά το γκολ η Θύελλα αντέδρασε και στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία της κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, όταν στο 24΄ο Ρέτζο με κοντινή προβολή έκανε το 1-1.

Στο 40′ η Θύελλα έκανε την ολική ανατροπή, όταν ο Αρβανίτης έκλεψε και πλάσαρε εύστοχα στην κλειστή γωνία του Αθανασίου με το 2-1.

Στην επανάληψη η Θύελλα απέκτησε αριθμητική υπεροχή, καθώς στο 53′ ο Γκίκας αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη για διαμαρτυρία.

Στο 88΄μετά από φάση διαρκείας και αδράνεια της άμυνας της Θύελλας να διώξει, ο Κοσταντίνοφ με το κεφάλι έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Μετά τον συγκλονιστικό αγώνα ήρθε η σειρά των πέναλτι, όπου η Θύελλα Καμαρίου ήταν πιο εύστοχη και κέρδισε και τον τίτλο με 4-3.Ο Κοσταντίνοφ έκανε το 0-1, ο Γιαννής ισοφάρισε σε 1-1, ο Λούκα το 1-2, ο Ρέτζος το 2-2. Από εκεί και πέρα είχαμε μπαράζ χαμένων πέναλτι με τον Κεφαλά και Πλολυκρέτη να στέλνουν την μπάλα άουτ για τον Πανθηραϊκό και τον Αθανασίου να μπλοκάρει το πέναλτι του Μαυρομάτη.
Ο Δαβιλάς έκανε το 3-2, ο Μάνιας ισοφάρισε σε 3-3 και ο Φίλων πέκανε το 4-3.

Oι συνθέσεις:
Θύελλα Καμαρίου (Κώστας Μιχάλης): Ανδριόλας, Λυγνός, Μαντούσης, Σπανός (λ.τ. 28΄Δαβιλάς), Ρέτζο, Φίλων, Ερρίκος (λ.τ. 77΄Βλαβιανός), Γιαννής, Μαυρομάτης, Αποστολίδης (73΄Δημητρακόπουλος), Αρβανίτης (95΄Εγιουρούμ).
Αναπληρωματικοί: Σκαφτούρος, Τσουκαλάς, Πάγια.
Πανθηραϊκός (Ανδρέας Σκέντζος): Αθανασίου, Τσόπελας, Μπιρμπίλι, Φύτρος (80΄Πολυκρέτης), Κεφαλάς, Μάνιας, Κονσταντίνοφ, Ντάγκουα (58΄Λούκα), Ντούμος, Γκίκας, Αγοραστός (86΄Περιάλης).

Έτσι λοιπόν η Θύελλα Καμαρίου συμπλήρωσε την 7αδα του ομίλου.
Τα ζευγάρια:
Θύελλα Καμαρίου- ΑΟ Χαλκίς
Αργοναύτης- Δάφνη Δαφνώνα
Αιολικός- Θύελλα Ραφήνας
ΑΕ Βαθυλλάκου Σάμου χωρίς αγώνα.

Στην επόμενη φάση:
ο νικητής του 1ου ζευγαριού υποδέχεται την ΑΕ Βαθυλλάκου
ο νικητής του 3ου ζευγαριού τον νικητή του 2ου.

Αναλυτικά η κλήρωση σε όλους τους ομίλους:
1ος όμιλος
Καβάλα-Θράκη Φερών
ΑΕ Καλαμπακίου- Δόξα Προσκυνητών
Απόλλων Παραλιμνίου- Αρης Αβάτου

2ος όμιλος
Μ.Αλεξ.Τρικάλων Ημαθίας-
Δόξα Μαυροβουνίου
ΕΠΣ Χαλκιδικής- Ερμής Αμυνταίου
Αναγ/ση Πλαγιάς- Εθνικός Κεραμιδίου

3ος όμιλος
Θεσπρωτός- ΟΦ Αγίου Ματθαίου
Τηλυκράτης- Νεος Αμφίλοχος
Θερίαμβος Σερβιάνων- Φιλέλληνες Πέτα
Πυρσός Γρεβενών- Ηρακλής Πολυκάρπης

4ος όμιλος
Οικονόμος Τσαριστάνης- ΑΟ Καλαποδίου
ΑΟ Σελλάνων- Νίκη Βόλου
Αστέρας Ιτέας- Διγενής Νεοχωρίου

5ος όμιλος 25/4
Παλληξουριακός- ΑΟ Τσιλιβή
ΕΠΣ Ηλείας- Παναρκαδικός

6ος όμιλος 25/4
Ηρακλής Ελευσίνας- Κηφισιά
Αντίμαχος- ΑΟ Καραβά

7ος όμιλος
Θύελλα Καμαρίου- ΑΟ Χαλκίς
Αργοναύτης Ν.Κίου- Δάφνη Δαφνώνα
Αιολικός- Θύελλα Ραφήνας
Ρεπό ΑΕ Βαθυλλάκου Σάμου

8ος όμιλος 25/4
Ο Φ Ιεράπετρας- ΑΟ Παλαιοχώρας
ΑΟ Επισκοπής- Μάλλια

Οι αγώνες του Κυπέλλου Ερασιτεχνικών Ομάδων, περιόδου 2017-2018 θα διεξαχθούν σε πέντε αγωνιστικές, ως ακολούθως:
1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ : Τετάρτη 11-04-2018
2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ : Τετάρτη 25-04-2018
3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ : Τετάρτη 09-05-2018
4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ : Τετάρτη 23-05-2018
5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ : Τετάρτη 30-05-2018

Ο τελικός αγώνας θα διεξαχθεί το Σάββατο 09 Ιουνίου 2018 σε γήπεδο που θα οριστεί από την Επιτροπή.

- Advertisement -
loading...