Η Ένωση Ερμιονίδας είναι η δεύτερη ομάδα που θα παίξει στον τελικό κυπέλλου Αργολίδας, αφού νίκησε με 2-1 την Κορωνίδα Κοιλάδας. Στον τελικό θα αντιμετωπίσει τον Αργοναύτη.

Εξαιρετικά ενδιαφέρον το παιγνίδι από πλευράς διακύμανσης σκόρ. Η Κορωνιδα προηγήθηκε στο ξεκίνημα και η Ερμιονίδα γύρισε το σκορ στα τελευταία λεπτά.

Ιδανικό το ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους στον αγώνα, καθώς στο 8’ από φάουλ του Κέλλη κι απόκρουση του Κυφωνίδη, ο επερχόμενος Γιαννακόπουλος πέτυχε το 0-1.

Από κει και μετά η Κορωνίδα έριξε το βάρος στην άμυνα, η Ερμιονίδα όμως δεν δημιούργησε κάποια αξιόλογη φάση. Υπάρχει μια περίπτωση που ο Σαλταπίδας ζήτησε πέναλτι, αλλά ο διαιτητής Κόλλιας του έδειξε κίτρινη κάρτα για θέατρο.

Στο 11΄ σέντρα του Σαλταπίδα από αριστερά, ο Γιαννακόπουλος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 35΄ ο Αλευράς έδιωξε δύσκολα φάουλ του Σαλταπίδα από δεξιά.

Στο 36’ μπαλιά στον Σαλταπίδα μέσα στην περιοχή, πρόλαβαν και έδιωξαν σε κόρνερ οι αμυντικοί της Κορωνίδας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η πίεση της Ερμιονίδας έγινε πιο έντονη, κάτι στο οποίο βοήθησε η είσοδος του Κιοσέ.

Στο 69΄ο Μακρίδης βγήκε τετ α τετ με τον Αλευρά και έδιωξε ο τερματοφύλακας της Κορωνίδας σωτήρια.

Το 1-1 έγινε στο 84’ όταν ο Κιοσές κτύπησε φάουλ, η μπάλα κτύπησε στο τείχος και πήγε σε σημείο που δεν μπορούσε να κάνει κάτι ο Αλευράς.

Στο 86΄ σέντρα του Τριμπόνια από δεξιά ο Λαζάρου σούταρε για να διώξει ο Αλευράς.

Στο 90’ ο Βασιλέρης από αριστερά έφυγε γρήγορα μπροστά, πλάσαρε και πέτυχε το 2-1.

Στο 93΄λεπτό κόρνερ του Κέλλη από δεξιά κεφαλιά ο Αλευράς η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κυφωνίδη.

Στις καθυστερήσεις δε, χάθηκε μια απίστευτη ευκαιρία για την Ερμιονίδα, όταν και ο Αλευράς είχε προωθηθεί σε ένα στημένο και στην αντεπίθεση βρέθηκαν πέντε (!) παίκτες της Ερμιονίδας με έναν και κατάφεραν να βγουν οφσάιντ!

Ρόλο έπαιξε και το γεγονός πως η Κορωνίδα έχασε με τραυματισμό τους δυο από τους τέσσερις αμυντικούς της στο 0-1 και στο 1-1. Προσπάθησε πάντως να βγάλει κάποιες αντεπιθέσεις, τις οποίες όμως δεν έκλεισε.

Οι συνθέσεις
ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ (Θαν.Στάικος): Κυφωνίδης- Κασαπίδης, Τζιέρης, Μπιμπισίδης, Βασιλέρης- Παλαιοπάνος, Σταθουλόπουλος (68’ Πούφλης), Τρέσα (75’ Λαζάρου)- Τριμπόνιας (90’ Βιρβίλης), Μακρίδης, Σαλταπίδας (46’ Κιοσές).

ΚΟΡΩΝΙΔΑ (Κ.Κλάδης): Αλευράς- Κωτσαράς (86’ Αλεξανδρη), Ι.Οψιμούλης, Κουτσαύτης (74’ Ντάνιελ), Γιαννακόπουλος- Μεγας, Τσίτσης- Κέλλης, Λούκας (80’ Κάλα), Παπασταύρου- Σχοινάς.

• Σήμερα έγινε και ο τελικός Κυπέλλου Ευβοίας, όπου ο ΑΟ Χαλκίς νίκησε με 1-0 τον Ταμυναϊκό. Να θυμίσουμε πως την Κυριακή έχουμε ΑΟ Χαλκίς -Ερμιονίδα, για το πρωτάθλημα.