Σπουδαίο αποτέλεσμα για τον Πόρο μέσα στην Προσύμνη, που τον κρατάει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Να σημειωθεί πως η Προσύμνη προηγήθηκε και ο Πόρος πήρε το τρίποντο με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Αρκετά καλό παιγνίδι, με τους γηπεδούχους να είναι πιο απειλητικοί ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Όμως γκολ δεν επιτεύχθηκε.

Στο 22’ από μπροστινή μπαλιά του Δήμα, έφυγε ο Μαρκόπουλος, που σούταρε διαγώνια έξω.

Στο 32’ ο Π.Α.Σκούρας έβγαλε τετατέτ τον Δήμα, ο οποίος πλάσαρε έξω.

Στο 35’ συνδυασμός Π.Α.Σκούρα, Δήμα, ο Ζίμπα σέντραρε, ο Μαρκόπουλος πλάσαρε από το δεύτερο δοκάρι, ο Λεσιώτης έδιωξε προ της γραμμής τέρματος.

Ότι δεν πέτυχε η Προσύμνη στο πρώτο μέρος, το πέτυχε με το ξεκίνημα σχεδόν της επανάληψης. Έφυγε από αριστερά ο Ζιμπα, σέντραρε στο σημείο του πέναλτι, όπου ο Π.Α.Σκούρας, πλάσαρε εύστοχα τον Καλάντια και άνοιξε το σκορ.

Η απάντηση του Πόρου ήρθε στο 55’.  Από μακρινό φάουλ του Ζώρα, ο Κουρής με πλασέ πέτυχε το 1-1.

Στο 56’ αποβλήθηκε ο Μερμίγκης και στο 58’ ο Μούχο.

Και οι δυο ομάδες προσπάθησαν για το γκολ της νίκης στη συνέχεια.

Στο 78’ ο Π.Δ.Σκούρας έβγαλε στον Μαρκόπουλο, αυτός σέντραρε, κεφαλιά από τον Κακούρο η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 82’ από μπροστινή μπαλιά ο Κουρής βγήκε μόνος αλλά πλάσαρε έξω.

Στο 88’ ο Ξυνός έβγαλε τον Δήμα μόνο, ο Καλάντια όμως έσωσε.

Και στο 93’ από σέντρα, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για χέρι αμυντικού. Εντονότατες οι διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, παρόλα αυτά ο διαιτητής δεν άλλαξε γνώμη, το πέναλτι κτύπησε ο Ζώρας και πέτυχε το 1-2.

Οι συνθέσεις:

ΠΡΟΣΥΜΝΗ (Παπαδοπετράκης): Μιχαλόπουλος, Πετσέλης, Μερμίγκης, Π.Δ.Σκούρας, Γύφτος, Ξυνός, Μαρκόπουλος, Τσομπάνου (75’ Χρ.Σκούρας), Δήμας (88’ Παπαδοπετράκης), Π.Α.Σκούρας (70’ Κακούρος), Ζιμπα (85’ Καπετάνος).

ΑΟ ΠΟΡΟΥ (Σπ.Κρητικός): Καλάντια, Κανελλόπουλος (30’ λ.τρ. Μαρώτος), Βελτσάνης, Τσιαλκούτης, Λεσιώτης, Ζώρας, Κουβάτσος Θ. (89’ Κουβάτσος Βαγ.), Μούχο, Ρούσσος, Κουρής, Ράντης.