Μόλις στην δευτερή του ήττα στο πρωτάθλημα, υποχρεώθηκε ο Παναργειακός χθες στην Θύελλα Ραφήνας.

Ωστόσο έμεινε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας και νιώθει μια σχετική βαθμολογική ασφάλεια, προς το παρόν.

Ο Παναργειακός δεν ήταν καλός και ίσως είναι λογικό κάτι τέτοιο μετά τις συνεχείς μεταβολές στο ρόστερ του.

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, που στο β΄ημίχρονο ζωήρεψε αρκετά. Πιο δυνατά έπαιξε ο γηπεδούχος που ήθελε το αποτέλεσμα για να μην μείνει στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Στο 15’ σουτ του Πούτση έφυγε άουτ πάνω από τα δοκάρια του Πάντου.

Στο 20΄ ο Φύτρος μετά από κόρνερ, δεν μπόρεσε να κοντρολάρει τη μπάλα και να γίνει απειλητικός.

Στο 21΄  φάουλ του Χαρακτίδη στα χέρια του Μάνου.

Στο 30΄κεφαλιά του Φρεντ έφυγε άουτ.

Στο 41΄επικίνδυνο φάουλ του Χαρακτίδη από δεξιά έδιωξε στα πλάγια ο γκολκίπερ του Παναργειακού.

Στο επόμενο λεπτό (42΄), μετά από κόρνερ και κεφαλιά του Νώτη, ο Φρεντ σούταρε μετά από κόντρες, αλλά απέκρουσε ο Πάντος.

Παιχνίδι κέντρου για τις δύο ομάδες με άμυνες που κρατάνε το μηδέν, χωρις ιδιαίτερες δυσκολίες, στο πρώτο ημίχρονο.

Επικίνδυνο κόρνερ για την Θύελλα στο 53΄ με τον Ζέκιο απ΄ευθείας προς την εστία, έδιωξε με δυσκολία ο Μάνος.

Η πίεση της Θύελλας απέφερε καρπούς στο 54΄, με τον Σένε που πλάσαρε από κοντινή απόσταση εύστοχα και έγραψε το 1-0.

Πέναλτι είχαμε για τον Παναργειακό στο 60΄με τον Μανουσάκη να ανατρέπει τον Παιδάκη. Ο Παναργειακός ισοφαρίζει 1-1 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καλύβα.

Από κει και μετά είχαμε την πίεση της Θύελλας, ενώ ο Παναργειακός προσπαθούσε να βγει στις αντεπιθέσεις.

Στο 74΄ καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους από στημένη φάση. Ο Χαρακτίδης εκτέλεσε δυνατά και απόκρουσε με τα πόδια ο Μάνος.

Η Θύελλα πέτυχε το δεύτερό της γκολ στο 80΄. Ο Σενε με κεφαλιά-ψαράκι ύστερα από πάσα του Ζέκιο, νίκησε τον Μάνο.

Ο Παναργειακός στο 90΄ είχε μια καλή ευκαιρία, αλλά ο Καρβούνης δεν έκανε καλό κοντρόλ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΘΥΕΛΛΑ (Στ.Ηλιόπουλος): Πάντος, Ντόσκας, Φύτρος, Σωτηριάδης, Σουλτανίδης, Χαρακτίδης, Αράπης, Σενε, Δημητρίου (82’ Σαντίκου), Ζέκιο (88’ Παπαδόπουλος).

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ (Γ.Κετικίδης): Μάνος- Καραμπάς, Καϊφας, Μεζίνη, Νότης- Πούτσης, Κουρούμα (58’ Παιδάκης), Καλύβας- Λιακόπουλος (46’ Καρβούνης), Φρεντ, Καμπιώτης (46’ Καλογεράκης).

Δηλώσεις

Σε δηλώσεις του, μετά τον αγώνα, ο προπονητής του Παναργειακού Γ.Κετικίδης τόνισε τα εξής:

“Σήμερα κέρδισε η ομάδα που το ήθελε περισσότερο. Μας κέρδισε κατα κράτος στις μονομαχίες. Πρέπει να αναθεωρήσουμε πολλά πράγματα, ίσως επειδή είχαμε σερί αήττητων αγωνιστικών πήραν τα μυαλά μας αέρα. Είχαμε κακό πρόσωπο και συγχαρητήρια στην Θύελλα. Αλλάξαμε ομάδα από τον Δεκέμβριο, πήραμε παιδιά από το τοπικό και τις γύρω ομάδες, προσπαθούμε να φτιάξουμε μια νέα ομάδα. Κοιτάμε κάθε παιγνίδι κι ότι έρθει.”

Ο Σταύρος Ηλιόπουλος της Θύελλας είπε:

“Συγχαρητήρια στον συνάδελφό μου για τη δουλειά που έχει κάνει. Ο Παναργειακός ήταν τόσο καιρό αήττητος, είχε μεγάλο βαθμό δυσκολίας το παιχνίδι, το θέλαμε περισσότερο, αλλά είχαμε ένα αντίπαλο καλό στα στημένα, που είχε και ρέντα. Τα καταφέραμε βγάζοντας ψυχή και στο τέλος πήραμε τη νίκη με ένα όμορφο γκολ”.