Η ήττα της ΑΕΚ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος τον Σεπτέμβριο στο κλειστό της Νέας Κίου από τον Διομήδη ήταν η μεγάλη έκπληξη της πρεμιέρας της Handball Premier.

Η αρχή του β’ γύρου βρήκε την Ένωση διπλά κερδισμένη, αφού νίκησε με 24-17 στο ΟΑΚΑ την ομάδα του Άργους και κάλυψε τη διαφορά του πρώτου αγώνα (24-21), έχοντας το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Η ΑΕΚ χρειάστηκε να παλέψει, απέναντι στους ψυχωμένους «Λύκους» που θα μπορούσαν να έχουν καλύτερη τύχη αν εκμεταλλευόντουσαν τα δίλεπτα που χρεώθηκαν στους «κιτρινόμαυρους» (έπαιξαν 18’ με παίκτη λιγότερο), αλλά και τα λάθη που έκανε μέχρι τα μέσα του αγώνα η ΑΕΚ.

Στο πρώτο μέρος ο Διομήδης έπαιξε στην επίθεση στα όρια (και κάποιες φορές και περισσότερο) του παθητικού, η ΑΕΚ αδυνατούσε να κλέψει μπάλες και να επιθετικά σπάσει το αμυντικό μπλόκο των «Λύκων», με συνέπεια να μείνει χωρίς σκορ στα πρώτα οκτώμισι λεπτά.

Η αλλαγή της άμυνας της Ένωσης σε 5-1 έφερε κάποια αποτελέσματα, αφού κατάφερε να ισοφαρίσει και να προηγηθεί για πρώτη φορά στο 24’. Από εκείνο το σημείο και μετά  οι δύο ομάδες πορεύτηκαν χέρι – χέρι στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου τριανταλέπτου, ενώ η επεμβάσεις του Ραντούλοβιτς (10/18 στο α’ ημίχρονο) αποδείχθηκαν καθοριστικές για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η τακτική του Διομήδη απέδωσε μέχρι ένα σημείο, όμως, όσο περνούσε η ώρα ξέμενε από λύσεις, ενώ η ΑΕΚ άρχιζε να σκοράρει από την περιφέρεια.

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-4, 3-5, 5-5, 6-6, 8-8 (ημχ.), 10-11, 12-12, 14-14, 16-15, 18-15, 24-17

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαΐδης Χρ., Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 3, Γεωργιάδης, Χόγκας 5, Ζαμπούνης 3, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 6, Δομπρής, Βαμβακάς 1, Ι. Αργυρού, Βραζάλιτσα 1, Μυλωνάς 5, Αλικάκος

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης, Κρεμαστιώτης, Χρ. Αργυρού, Μούγιτς, Σμυρνιώτης, Χειβιδόπουλος, Μάρκοβιτς, Ρουσσόπουλος, Τσατσάς, Χαντέλης, Νικηφόρου, Ντούρος, Άρσιτς, Γιόσμου, Δάσκαλος

Διαιτητές: Τσάκωνας – Μερτινιάν Δίλεπτα: 9-1 Πέναλτι: 3/3-2/3

Αποτελέσματα 

Handball Premier (12η αγωνιστική)

ΑΣΕ Δούκα- ΧΑΝΘ 31-26

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV- Αερωπός Έδεσσας 35-25

Πανελλήνιος- Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή 18-32

Φοίβος Συκεών- Χιλιώτης Δράμα 1986 30-29

Φίλιππος Βέροιας- ΓΑΣ Καματερού 27-22

ΑΕΚ- Διομήδης Άργους 24-17

 

- Advertisement -
loading...