Πρώτη εκτός έδρας νίκη για τον Ερμή Κιβερίου, σε μια κρίσιμη καμπή για το πρωτάθλημα. Πέρασε με 2-1 από τον Ταμυναϊκό Αλιβερίου, ενώ έχανε με 1-0 στο ημίχρονο κι έτσι είναι κοντά με τις άλλες ομάδες.

Από την άλλη, το αποτέλεσμα αυτό θεωρείται καταδικαστικό για τον Ταμυναϊκό που έμεινε τελευταίος με 8 βαθμούς, έναντι 14 του Ερμή.

Δυνατά προσπάθησε να ξεκινήσει ο Ταμυναϊκός, που ουσιαστικά έπαιζε ένα από τα τελευταία-αν όχι το τελευταίο χαρτί του. Ο Ερμής φάνηκε να ψάχνεται και να μην αποφεύγει τα λάθη.

Στο 9’ ένα σουτ του Γάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 11’ βαθιά μπαλιά για τον Ραμπαβίλα, ο Παλιγγίνης πρόλαβε με το κεφάλι κι έδιωξε.

Στο 16’ σέντρα-σουτ του Μήτρου απέκρουσε σε κόρνερ ο Παλιγγίνης.

Στο 18’ από πλάγια ο Αγγελόπουλος προσπάθησε να πλασάρει αρχικά απέκρουσε ο Μπάρδης και μετά αμυντικός.

Στο 21’ από σέντρα, κεφαλιά του Βεζυρτζόγλου, η μπάλα έξω.

Στο 39’ έγινε το 1-0. Ο Μήτρου έβγαλε μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Ραμπαβίλας αρχικά έκανε το κοντρόλ και μετά πλάσαρε σωστά.

Στο 43’ από κόρνερ, ανάποδο ψαλίδι του Παππά μέσα από την περιοχή, ο Μπάρδης απέκρουσε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ερμής ήταν που μπήκε καλά και παρά την βροχή που ξεκίνησε έλεγξε το ρυθμό. Προσπάθησε και με δυο γκολ του Ευβοιώτη Βεζυρτζόγλου πήρε την νίκη, ενώ είχε και δοκάρι με τον ίδιο παίκτη.

Στο 52’ από κόρνερ του Κουτσοδήμου, ο Σελλής έπιασε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Βεζυρτζόγλου την έσπρωξε στα δίχτυα.

Από κει και μετά δεν υπήρξε αξιόλογη φάση, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και φτάσαμε στο 72’ όταν σε σέντρα του Γάλα, ο Βεζυρτζόγλου από την περιοχή με πλασέ πέτυχε το 1-2.

Ο Ερμής συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό και μάλιστα στο 86’ ο Βεζυρτζόγλου με την μπάλα στη πλάτη της άμυνας, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Γάλας δεν την πρόλαβε.

Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Παπαϊωάννου.

Ο Γ.Διαμαντής χρησιμοποίησε τους: Παλιγγίνη- Χουσελά (75’ Μπιτζή), Σελλή, Παππά, Σάκουλη (57’ Ζίου)- Γάλα (88’ Τσελάνι), Παπαϊωάννου, Μαρίνη- Κουτσοδήμο, Βεζυρτζόγλου, Αγγελόπουλο (90’ Χατζόπουλο)

Δηλώσεις Γ.Διαμαντή

Μετά την λήξη του αγώνα, ο προπονητής του Ερμή Γ.Διαμαντής δήλωσε:

Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιγνίδι για μας, με μια ομάδα που έπαιζε το τελευταίο της χαρτί. Όμως χάσαμε ένα ημίχρονο, δίνοντάς τους παραπάνω χώρο στο γήπεδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε πιο ψύχραιμα, κάναμε αυτό που έπρεπε, μας βοήθησε και το γρήγορο γκολ. Στη συνέχεια δεν κινδυνεύσαμε και μπορούσαμε να είχαμε πετύχει κι άλλο γκολ.

Είναι ένα πρωτάθλημα δύσκολο και κάθε Κυριακή αλλάζουν όλα.

Για μας υπάρχουν δύο παιγνίδια εντός, έχουμε το ρεπό κι άλλο ένα εντός. Είναι ένα κρίσιμο διάστημα και θα παιχθούν όλα”.