Τους πρώτους του βαθμούς για φέτος εκτός έδρας πήρε ο Αριστείωνας Λυγουριού, που έως την σέντρα του αγώνα στο Δρέπανο μετρούσε πέντε ήττες σε ισάριθμες εξόδους του.

Με την νίκη αυτή οι δυο ομάδες είναι πλέον ισόβαθμες.

Αρκετά ενδιαφέρον το παιγνίδι, όπου ο Αριστείωνας προηγήθηκε , ο Αστέρας ισοφάρισε και στο ημίχρονο πήγαν οι φιλοξενούμενοι προηγούμενοι με 2-1.

Στην επανάλήψη ο Αστέρας προσπάθησε να πιέσει με όλους τους τρόπους, αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την αμυντική διάταξη του αντιπάλου (που είχε παραταχθεί με πέντε αμυντικούς). Μάλιστα ο Αριστείωνας κέρδισε και πέναλτι, στο οποίο αστόχησε.

Στο 15’ από λάθος του Γκιαούρη κέρδισε ο Μέντης, προχώρησε ως την περιοχή και έκανε παράλληλη μπαλιά προς τον Παπανδριανό, ο οποίος έκανε το 0-1.

Στο 32’ από μπροστινή μπαλιά πήρε ο Μανιάτης, βγήκε στην πλάτη της άμυνας και πέτυχε το 1-1.

Στο 40’ σε φάουλ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Παπαϊωάννου, δόθηκε πέναλτι, ο Παπανδριανός ευστόχησε και το 1-2.

Στο 75’ σε διεκδίκηση Ντεβέ-Ρούμπου, δόθηκε πέναλτι, το κτύπησε κι αυτό ο Παπανδριανός, αλλά αυτή τη φορά έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας δεν μπόρεσε να δημιουργήσει καθαρή φάση, ωστόσο ζήτησε δυο πέναλτι σε Παπαϊωάννου και Χριστόπουλο και διαμαρτύρεται για το μη καταλογισμό τους.

Ο Αριστείωνας προσπάθησε να βγει σε αντεπιθέσεις και είχε σουτ των Λουκά και Παπανδριανού και ένα ακυρωθέν γκολ του Δριμούρα ως οφσάιντ.

Οι συνθέσεις:

ΑΣΤΕΡΑΣ ΔΡΕΠΑΝΙΑΚΟΣ (Η.Βουβούσας): Καζάς, Μητροσύλης (46’ Ντεβές), Μαούρης, Χαβενετίδης, Δωρής, Γκιαούρης, Κατσαρός (46’ Χριστόπουλος), Μανδύλης, Μανιάτης, Μπάρδης, Παπαϊωάννου.

ΑΡΙΣΤΕΙΩΝΑΣ (Ι.Ευθυμίου): Πνευματικός, Γεώργας, Δριμούρας, Γαλάνης, Λαμπρούσης, Καραμάνος, Μέντης (90’ Σαρρής), Ρούμπος, Λουκάς (75’ Κατσαρής), Παπανδριανός (88’ Κόλλιας).