Πολύτιμο εκτός έδρας τρίποντο πήρε ο Παναργειακός, σε ένα παιγνίδι μάλιστα όπου είχε πάει με μόλις 13 παίκτες. Πολύ μεγάλο ρόλο παίζει πως η νίκη επετεύχθη κι επί ενός εντιπάλου με τους ίδιους στόχους και τον οποίο άφησε πιο χαμηλά στη βαθμολογία.

Η ομάδα της  Σαντορίνης ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα σε όλη τη διάρκεια του, αλλά πλήρωσε τα πολλά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση.

Στο πρώτο μέρος η απόδοση των δύο ομάδων κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν το 0-1 σε ανύποπτο χρόνο, στο 30’, όταν ο Καλύβας νίκησε με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή τον Αθανασίου.

Ο Πανθηραϊκός διαμαρτυρήθηκε για ένα χέρι – πέναλτι σε σουτ του Φύτρου και αυτά ήταν όλα όσα αξιοσημείωτα συνέβησαν στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Πανθηραϊκός στην επανάληψη μπήκε πιο αποφασισμένος και απείλησε, με τον Περιάλη να χάνει μοναδική ευκαιρία στο δεύτερο δοκάρι όταν τροφοδοτήθηκε από τον Μανιά.

Στο 69’, έγινε το 1-1. Ο Ντούμος είδε τον Τσέλιο εκτός εστίας και τον πλάσαρε από αρκετά μακριά.

Ευκαιρία είχε ο Παναργειακός όταν ο Ζέλιος έσωσε πάνω στη γραμμή κεφαλιά του Κολλαρά, ενώ στο 72΄ο Περιάλης είχε διαγώνιο σουτ να περνά μόλις άουτ.

Στο 87΄δυνατό σουτ του Μάνια έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Τσέλιος, ενώ στην εξέλιξη της φάσης οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση 3 με 1, αλλά ο νεαρός Λιακόπουλος σούταρε εντελώς άστοχα.

Ο Πανθηραϊκός στη προσπάθεια του να πετύχει το γκολ της νίκης άφησε χώρο και στο 89΄ το πλήρωσε, καθώς σε μία αντεπίθεση ο Καλογερής σούταρε έξω από τη περιοχή, πετυχαίνοντας το τελικό 1-2.

Πανθηραϊκός (Σκέντζος): Αθανασίου, Ζέλιος (83΄), Μπιρμπίλης, Μπίρης, Φύτρος, Κεφαλάς, Μάνιας, Περιάλης, Ντούμος, Γκίκας, Πολυκρέτης (53΄Μασάδο).

Παναργειακός (Κετικίδης): Τσέλιος, Παναγιώτου, Κολλαράς, Μεζίνη, Νώτης- Ντούκιτς Πούτσης,  Καλύβας- Καλογεράκης, Παιδάκης (86΄Λιακόπουλος), Καλογέρης.