Ο ΑΟ Χαλκις πήρε σπουδαία νίκη μέσα στην Ερμιόνη και πλησίασε στους 2 βαθμούς τον πρωτοπόρο Αήττητο Σπάτων και μάλιστα, η ομάδα του Αντώνη Αυλωνίτη πάει την επόμενη Κυριακή πάει στα Σπάτα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ καλά κι αιφνιδίασαν, προηγούμενοι στο σκορ. Αυτό άγχωσε τους γηπεδούχους που είχαν να αντιμετωπίσουν μια μαχητική ομάδα και τον σε βάρος τους δυνατό αέρα. Κατάφερε σχετικά νωρίς να ισοφαρίσει η Ερμιονίδα, αλλά από μια λάθος πάσα ήρθε και το 1-2 στο 25’.

Στο δεύτερο ημίχρονο πίεσε η  Ερμιονίδα, είχε τις ευκαιρίες, αλλά όχι το καθαρό μυασλό για να σκοράρει. Οπότε, μοιραία ηττήθηκε κι έμεινε στους 11 βαθμούς και υπέστη την τρίτη της ήττα για φέτος.

Ο ΑΟ Χαλκις άνοιξε  το σκορ στο 6’ με τον Πολίτη. Προηγήθηκε εκτέλεση φάουλ πλασαριστά από τον Εμέκα και σουτ του σκόρερ.

Στο 13’ κεφαλιά του Τζιέρη πέρασε λίγο άουτ.

Στο 16’ ο Μακρίδης αξιοποίησε παράλληλη μπαλιά από δεξιά του Κασαπίδη κι αδράνεια της άμυνας της Χαλκίδας και 1-1.

Στο 29’ από λάθος πάσα του Κιοσέ, σουτ του Πολίτη, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην επιστροφή της ο Χαρτσιάς εύκολα το 1-2.

Στο 35’ σουτ του Μακρίδη η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Στο 37’ κεφαλιά του Αγγελόπουλου άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίχτες της Ερμιονίδας, προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση, αλλά η ομάδα του Αντώνη Αυλωνίτη, με  αντεπιθέσεις  προσπάθησε να τελειώσει το ματς.

Για την Ερμιονίδα στο 52’ και στο 68’ ο Τριμπόνιας είχε δυο ευκαιρίες, με χαρακτηριστική αυτή του 68’ όταν βγήκε τετατέτ και έστειλε τη μπάλα πολύ ψηλά!

Στο 70’ σουτ του Πολίτη απέκρουσε ο Στεφανίδης, στο 75’ σουτ του Τρέσα απέκρουσε ο Σταυριανός, στο 85’ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι πάνω στον Μακρίδη, αλλά ο διαιτητής είχε άλλη άποψη.

Οι συνθέσεις:

ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ (Θαν.Στάικος): Στεφανίδης- Κασαπίδης (78’ Σαλταπίδας), Τζιέρης, Βιρβίλης, Αδαμόπουλος- Κιοσές, Τρέσα, Παλαιοπάνος (65’ Τριανταφύλλου)- Αγγελόπουλος, Μακρίδης, Τριμπόνιας.

ΑΟ Χαλκίς  (Α.Αυλωνίτης): Σταυριανός- Καραμπάς, Γεωργίου, Μπακομήτρος, Θωμάς- Ανέστης, Εμέκα (82′ Πατερίτσας), Πολίτης (88′ Παπαδάκης)- Χαρτσιάς, Τσίγκρος (73′ Βαλκάνος), Μπλάνκο.