Στην πόλη της Κατερίνης γίνεται το Σαββατοκύριακο το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20, με τη συμμετοχή των κορυφαίων αθλητών της κατηγορίας.

Το φετινό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ε/Ν αναμένεται να είναι ίσως το συναρπαστικότερο των τελευταίων ετών, αφού η – μεγάλη – φουρνιά αθλητών που θα συμμετάσχει έχει δείξει πως διαθέτει μπόλικο ταλέντο και την ικανότητα να αποτελέσει την πρώτη γραμμή του ελληνικού στίβου τα επόμενα χρόνια.

Από την Αργολίδα συμμετέχουν τρεις αθλητές του ΣΔΥ Αργολίδας, ο Δ.Πλατής του Αριστέα στον ακοντισμό, Βασιλική Γιαγού στα 200μ και Καραπάνου Φωτεινή στην σφαιροβολία, .

Πιο αναλυτικά στα αγωνίσματα που έχουμε συμμετοχή από την Αργολίδα:
ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ
ΚΥΡΙΑΖΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1996 ΟΦΚΑ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 88.01
ΜΠΑΤΖΑΒΑΛΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ 1994 ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ 85.95
ΧΟΥΛΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1988 Ο.Φ.Η. 75.20
ΠΛΑΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1998 ΓΣΦΑ ΑΡΓΟΥΣ ΑΡΙΣΤΕΑΣ 60.57

200Μ
ΛΑΦΤΣΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ 1999 ΦΙΛΙΠΠΟΣ Ν.ΚΑΒΑΛΑΣ 24.58
ΔΑΜΠΛΙΑ ΒΑΓΙΑ 2000 ΓΑΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 24.98
ΓΙΑΓΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 1998 ΣΔΥ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ 25.94

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ
ΜΑΓΚΟΥΛΙΑ ΜΑΡΙΑ 2000 ΕΝ.ΚΑΖΩΝΗΣ-ΚΑΛΥΜΝΟΣ 14.64
ΓΕΡΟΜΑΡΚΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ 1998 ΕΣΠΕΡΟΣ ΓΣ ΛΑΜΙΑΣ 14.01
ΚΑΡΑΠΑΝΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ-ΕΙΡΗΝΗ 2000 ΣΔΥ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ 10.37

Η ομάδα για το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών
Το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών θα γίνει το Σαββατοκύριακο 15-16 Ιουλίου στο Νόβι Παζάρ της Σερβίας.Η ελληνική ομάδα, η οποία θα πάρει μέρος στη διοργάνωση με 27 αθλητές και αθλήτριες,θα ταξιδέψει για τη γειτονική χώρα την Παρασκευή 14 Ιουλίου.

Αναλυτικά η ομάδα
Ανδρες
100 μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελ. Βενιζέλος)
200 μ.: Παναγιώτης Τρυβιζάς (ΟΣΦΠ)
800 μ.: Χρήστος Κοτίτσας (ΓΣ Δεσκάτης)
3.000 μ. στιπλ: Νίκος Γκότσης (ΣΑΚΑ)
Ύψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομ.), Γιώργος Τεσσαρομάτης (ΟΦΚΑ Σέρρες)
Επί κοντώ: Θοδωρής Χρυσανθόπουλος (Πανιώνιος)
Μήκος: Γαλαζούλας (Ελ. Βενιζέλος)
Σφαιροβολία: Μιχάλης Σταματόγιαννης (ΓΣ Πίνδαρος Θ.)
Δισκοβολία: Ιάσωνας Θανόπουλος (ΠΑΣ Πρωτέας Κομ.)
Ακοντισμός:
Παρασκευάς Μπατζάβαλης (ΠΑΟ)
10αθλο: Πήτας (ΓΣ Βόλου)

Γυναίκες
100 μ./200 μ.:
Γρηγορία Κεραμιδά (ΑΟ Βάρης)
400 μ.: Ανδριάνα Φέρρα (ΟΣΦΠ), Αννα Βασιλείου (ΓΕΗ)
800 μ.: Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς)
1.500 μ.:
Ανθή Κυριακοπούλου (ΓΣ Γλυφάδας)
100 μ. εμπ.:
Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς)
400 μ. εμπ.: Κατερίνα Δαλάκα (Νεάπολη Χαλκίδας)
Υψος:
Τατιανα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς)
Επί κοντώ:
Στέλλα Λεδάκη (ΓΣ Ελ. Βενιζέλος)
Μήκος:
Λίλη Αλεξούλη (ΓΣ Πελασγός Λ.)
Τριπλούν: Χριστίνα Αλβερτσιάν (ΓΣ Ελ. Βενιζέλος)
Σφαιροβολία:
Ευαγγελία Σοφάνη (ΠΓΣ)
Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Κερατέας)
Σφυροβολία: Κατερίνα Βαμβουκάκη (Ζευς Τρικάλων)
Ακοντισμός/7αθλο:
Σοφία Υφαντίδου (ΜΕΑΣ Τρίτων)

- Advertisement -
loading...