Για άλλη μια φορά η Ένωση Λέρνας ίδρωσε κυριολεκτικά να σκοράρει στο τέλος και να πάρει μια νίκη, που κατά τα άλλα προδιαγραφόταν εύκολη με βάση τις ευκαιρίες που είχε.

Έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι από πλευράς Λέρνας, με συνεχή κατοχή και προσπάθεια να σκοράρει, ενώ ο Αριστείωνας προσπάθησε αμυντικά να σταθεί, όπως και στον αγώνα κυπέλλου στα μέσα της  εβδομάδας και μάλιστα ισοφάρισε με ένα εξαιρετικό σουτ του Τριανταφύλλου στο 50′.

Η πίεση συνεχίστηκε και στις καθυστερήσεις, με σουτ του Παππά έξω από την περιοχή και λάθος αντίδραση του Αναστασάκη, προήλθε το τελικό 2-1.

Η Ένωση Λέρνας άνοιξε το σκορ στο 25′ με κεφαλιά του Καμπιώτη από φάουλ του Χατζησοφρωνίου.

Από πλευράς ευκαιριών, είχαν οι Αγγελόπουλος, Παπππας, Αϊβαλιώτης, Καμπιώτης κι ένα τετατέτ ο Διαμαντής.

Η πίεση της Ένωσης συνεχίστηκε καισ το δεύτερο ημίχρονο, ειδικά μετά το 1-1. Οι πιο χαρακτηριστικές ευκαιρίες:

Μπαλιά του Αγγελόπουλου στον Αϊβαλιώτη, στη γραμμή έδιωξε αμυντικός του Αριστείωνα.

Από δεξιά ο Καμπιώτης στον Αγγελόπουλο, πάλι τον σταμάτησε αμυντικός.

Ακολούθησαν κεφαλιά και σουτ από τον Παππά, σουτ των Αγγελόπουλου, Καμπιώτη, κεφαλιά από τον Αϊβαλιώτη.

Στο 93′ με σουτ έξω από την περιοχή του Παππά έγινε το 2-1.

ΕΝΩΣΗ ΛΕΡΝΑΣ (Χ.Αγγελόπουλος): Κατσαούνης- Διαμαντής, Παππάς, Μπόμπος (35′ λόγω τρ. Κατσίρης- 90′ λόγω τρ. Γκολέμης), Βαρβέρης (92′ Λάπατας)- Γκουριώτης, Χατζησοφρωνίου, Λιαγκριδώνης- Καμπιώτης, Αγγελόπουλος, Αϊβαλιώτης.

ΑΡΙΣΤΕΙΩΝΑΣ (Β.Οψιμούλης): Αναστασάκης- Σαρρής (50′ Μαγγίνας), Σκαρτάδος, Ι.Οψιμούλης, Π.Παπακαλοδούκας- Γαλάνης, Τριανταφύλλου, Τσάλαφος- Κόλλιας Δ. (75′ Λιακόπουλος), Α.Οψιμούλης, Παπασταύρου (85′ Θ.Παπακαλοδούκας).