Με τέσσερα ατομικά ρεκόρ και διακρίσεις ξεκίνησε η χρονιά στον κλειστό στίβο  για τους αθλητές της Αργολίδας, στην πρώτη  ημερίδα Κλειστού για το 2017 που διεξήχθη χθες 4/2 στο ΣΕΦ, με πολλά σημαντικά ονόματα του ελληνικού κλασσικού αθλητισμού να δίνουν το «παρών».

Με νέο ατομικό ρεκόρ κλειστού στίβου συνδύασε τη δεύτερη θέση στα 400μ. η Ελπίδα Καρκαλάτου που τερμάτισε την κούρσα σε 56.56. Η μόνη, από τις επτά συνολικά σειρές,  που κατάφερε να πετύχει καλύτερο χρόνο από την αθλήτρια του ΣΔΥ Αργολίδας, ήταν η σπουδαία Άννα Βασιλείου που τερμάτισε σε 55.29. Νέο ατομικό ρεκόρ κλειστού στα 400μ. σημείωσε όμως ακόμα μια αθλήτρια του Γιώργου Καραπάνου, η 18χρονη Βάσια Γιαγού, η οποία τερμάτισε με χρόνο 61.76

Σπουδαία διάκριση για τον ΣΔΥ πέτυχε και η Φιορίνα Καραπάνου που ανάμεσα σε πολύ πιο έμπειρες αθλήτριες, κατέκτησε τη δεύτερη θέση στη Σφαιροβολία Γυναικών, πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ με 10,60μ. Την πρώτη θέση κατέλαβε η Μαντώ Σιδηροπούλου του ΓΣ Λαγκαδά που έριξε τη σφαίρα στα 12,66μ., ενώ τρίτη με 10,04μ. ήρθε η Ιωάννα Τσάβα του ΓΣ Κερατσινίου.

Νέο ατομικό ρεκόρ, τέλος, πέτυχε ακόμα ένας αθλητής που τρέχει υπό τις οδηγίες του Γιώργου Καραπάνου, ο 15χρονος Πάνος Μαλησιώρης, ο οποίος έκανε μια εξαιρετική κούρσα στα 3.000μ. ανδρών  που κατετάγη 14ος, τερματίζοντας σε 9 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα.

Στο ίδιο αγώνισμα, μία θέση πιο πάνω βρέθηκε ο Κυριάκος Μπέκας. Ο 16χρονος αθλητής του ΑΣ Αργολίδα 2000 ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 9.41.77, καταλαμβάνοντας τη 13η θέση.

Στο ρελαντί η Γιαννοπούλου

Την καλύτερη επίδοση στα 800μ. γυναικών πέτυχε η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου του ΓΣ Κηφισιάς που τερμάτισε σε χρόνο 2.07.55, βελτιώνοντας το 2.07.63 της Βιέννης πριν από μία εβδομάδα. Η έλλειψη ισχυρού ανταγωνισμού στην κούρσα, ωστόσο, δε βοήθησε τη Ναυπλιώτισσα πρωταθλήτρια να βρει ρυθμό, ώστε να πετύχει μια επίδοση πιο κοντά στα δικά της στάνταρ.

Δεύτερη με μεγάλη διαφορά τερμάτισε η Δανάη Λιάκου του Σπύρου Λούη Κορυδαλλού (2.16.86), ενώ την τρίτη θέση, από τις δύο συνολικά σειρές, κατέλαβε με 2.19.59 η Αναστασία Θωμαΐδου της Αναγέννησης Λαμίας.

Επιμέλεια: Μάνος Παπαδάκης