Με γκολ του Σιαλμά στο δεύτερο ημίχρονο η Παναχαϊκή επικράτησε της Ένωσης Ερμιονίδας στο ντέρμπι κορυφής του 3ου ομίλου.

Η Παναχαϊκή ήταν γενικά ανώτερη και κέρδισε δίκαια, με την Ερμιόνη να μετρά και δυο βασικές απουσίες λόγω καρτών.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και πίεσαν πολύ από τα πλάγια, μετά το 20λεπτο ισορρόπισε η Ερμιονίδα.Ιδιαίτερες ευκαιρίες δεν υπήρξαν στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο η είσοδος του Σιαλμά έδωσε τη νίκη στους πρωτοπόρους.

Στο 3′ κεφαλιά από τον Μωραΐτη, η μπάλα περνάει πάνω από την εστία του Πονηρού.

Στο 4′ εξαιρετική ενέργεια του Στεργίδη από τα δεξιά, πέρασε κι έβγαλε την σέντρα ωστόσο απομάκρυναν σε κόρνερ οι φιλοξενούμενοι.

Στο 9΄ μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή να ανοίξει το σκορ. Ο Αργυρόπουλος σούταρε, ο Πονηρός έδιωξε, ο Ελευθεριάδης δεν μπόρεσε στην συνέχεια της φάσης να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 37΄ η καλή ευκαιρία της Ερμιονίδας, σε σουτ του Τσόφλιου έξω από την μικρή περιοχή, η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Βρονταρά.

Στο 41′ από σκληρό μαρκάρισμα του Παπαϊωάννου είχαμε διακοπή και σύρραξη, με τον διαιτητή να δείχνει 3 κίτρινες.

Στο 45’ ο Μωραΐτης μέσα από την περιοχή πλασάρει πάνω στον Πονηρό.

Στο 53′ ο Ελευθεριάδης μπαίνει στην μεγάλη περιοχή θα γυρίσει παράλληλα διώχνουν οι αμυντικοί της Ερμιονίδας σε κόρνερ.

Στο 58΄ το 1-0 για την Παναχαϊκή.  Μπαλιά του Φωτάκη, ο Ελευθεριάδης με κοντρόλ και εκτέλεση γράφει το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στο 67′ μεγάλη ευκαιρία από κοντά για την Παναχαϊκή με τον Ελευθερίαδη να πλασάρει και τον Πονηρό να διώχνει με τα πόδια.

Στο 80΄ το 2-0.  Ο Σιαλμάς, πλασάρει άσχημα ο τερματοφύλακας της Ερμιονίδας απομακρύνει με τα πόδια, ωστόσο η μπάλα παίρνει περίεργη τροχιά και καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του.

Στο 86′ η καλύτερη στιγμή της Ερμιονίδας με τον Σελμανάι να πλασάρει από το ύψος του πέναλτι πάνω στον Βρονταρά.

88′ σέντρα του Σιαλμά από τα αριστερά κεφαλιά του Ελευθεριάδη η μπάλα άουτ.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Παναχαϊκή (Σ. Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Βλάχος, Αδαμόπουλος, Μπιτσάκος, Μακρυδημήτρης, Λουμπαρδέας, Στεργίδης, Φωτάκης, Ελευθεριάδης, Αργυρόπουλος, Μωραίτης (54’ Σιαλμάς).

Ερμιονίδα (Θ. Στάικος):  Πονηρός, Σκεντεράι, Σαμαράς, Τζιέρης, Νώτης, Κιοσσές (87’ Σχοινάς), Παλαιοπάνος, Παπαϊωάννου, Τσόφλιος (Σαλταπίδας), Σελμανάι, Τριμπόνας (Σχοινάς).