Δέκα λεπτά περίπου πριν το σφύριγμα της λήξης του αγώνα της Νέας Κίου ο Αργοναύτης εξασφάλισε την παραμονή του στους διεκδικητές του πρωταθλήματος της Α1 Αργολίδας. Ήταν το λεπτό που σημείωσε το νικητήριο γκολ, ολοκλήρωσε την ανατροπή του σκορ και πήρε το πολύτιμο τρίποντο.

argonaft-drepano

Ο αγώνας όπως σχεδόν όλοι άλλωστε αυτής της αγωνιστικής διεξήχθη κάτω από βροχή, σε ένα βαρύ γήπεδο με αρκετά νερά σε διάφορα σημεία του αγωνιστικού χώρου. Έτσι δεν ήταν ένας αγώνας που θα θυμόμαστε με πολλές φάσεις και ενδιαφέρον.

Ελάχιστες φάσεις αλλά παρ’όλα αυτά είχε τρια γκολ, όλα στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 63’ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με ένα ωραίο σουτ του Ευσταθίου.

Στο 74’ ήταν ο Καλυβόπουλος που πλάσαρε στον Καστρίτη το σουτ του οποίου έφερε τα χαμόγελα στους Κιώτες με το 1-1.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Καστρίτης και πάλι από κοντά αυτή τη φορά θα εκμεταλλευτεί την μπαλιά του Π. Κάπλατζη και θα σημειώσει το νικηφόρο γκολ που κρατά τον Αργοναύτη στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Μοιραίος παίκτης του αγώνα ο Τσουρδίνης. Στο μισάωρο του αγώνα το αντίπαλο δοκάρι θα σταματήσει την προσπάθεια του, ενώ στις καθυστερήσεις θα πάρει την δεύτερη κίτρινη και θα είναι απών από τα επόμενα παιχνίδια της ομάδας του.

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Τ.Κίκιλης): Μπραϊμλάρι, Διαμαντής, Ευσταθίου (66’ Καλυβόπουλος), Χ.Κάπλατζης, Μπούκουρης, Τσουρδίνης, Καστρίτης (91’ Γατσάκος), Λεντζιόν, Χατζόπουλος (87’ Βασιλειάδης), Πάρ. Κάπλατζης, Μακρίδης.

ΑΣΤΕΡΑΣ (Χρ.Βουρνάζος): Παναγής, Μαούρης, Σέρφας, Ρεβίθης, Ατζαμίδης (92’ Δ.Ευσταθίου), Διαμαντής, Γκιαούρης (84’ Μανιάτης), Κοκορομύτης, Ευσταθίου Ι., Σπ.Μανδύλης (73’ Παν. Μανδύλης), Σαρρής