Καθοριστικό αποδείχθηκε το γκολ που πέτυχε στο 44′ η Χαλκίδα, για την μετέπειτα εξέλιξη του ματς, με τον Παναργειακό να φεύγει με ήττα απο την Εύβοια με 2-0.

chalkida-panargiakosΈγινε γενικά ένα δυνατό παιχνίδι και οι δυο προσπάθησαν να παίξουν. Η Χαλκίδα ήταν δυνατή από τη μέση και μπροστά, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε περισσότερο χώρο και ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.

Ο Παναργειακός και λόγω των ελλείψεων είχε πρόβλημα στη δημιουργία και φυσιολογικά έχασε αφού δεν μπόρεσε να απαντήσει στο γκολ που δέχθηκε με κλασική – έστω- ευκαιρία.

Στο 44′ λοιπόν, από αντεπίθεση, ο Μπαλού με πλασέ από την περιοχή έκανε το 1-0.

chalkida-panargiakos3
Η Χαλκίδα που είχε την υπεροχή από το 30′ και μετά, είχε δυο-τρια σουτ με Βεζυρτζόγλου και Πολίτη.

Και στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησαν καλά οι γηπεδούχοι και στο 51′ από μπαλιά του Θωμά στη περιοχή, τελικός παραλήπτης ο Μπαλού που σούταρε πάνω απο τα τέρματα.

chalkida-panargiakos2Στο 62′ ένα σουτ του Βεζυρτζόγλου έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στο 65′ έγινε το 2-0. Από ενέργεια του Πολίτη από δεξιά και γύρισμα, ο Βεζυρτζόγλου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Αμέσως μετά το 2-0 απο κάθετη του Κυριακόπουλου ο Ανδριόπουλος βγήκε σε καλή θέση και θα μπορούσε να προχωρήσει στη περιοχή αλλά προτίμησε το διαγώνιο σουτ που σταμάτησε ο Ντουμάνης.

Στο 80′ μια κεφαλιά του Εμέκα έστειλε τη μπαλα έξω.

ΧΑΛΚΙΔΑ (Α.Αυλωνίτης): Ντουμάνης, Στεργιανός, Θωμάς, Μπακομήτρος, Καραμπάς, Εμέκα, Κρολ, Ντελέκος, Βεζυρτζόγλου, Πολίτης, Μπαλού.

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ (Λ.Κούρος): Σαχσανίδης, Κωστακιώτης, Μηλιώτης, Γκάμπριτς, Φίλης, Ζαχαράκης, Αγγελόπουλος (80′ Καψιόχας), Σιάτρας, Φασούλης (46′ Ανδριόπουλος), Πούτση, Κυριακόπουλος (76′ Καρέλης).