Με μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Μπιτζή, ο Ερμής Κιβερίου επικράτησε με 3-0 της Ένωσης Λέρνας στο τοπικό ντέρμπι αλλά και ντέρμπι της κατηγορίας.

Ο Ερμής τώρα βρίσκεται στην πρώτη θέση μαζί με τον Αργοναύτη ενώ η ομάδα της Ένωσης στη δεύτερη θέση.

Η τυπικά γηπεδούχος Ενωση από την αρχή μπήκε δυνατά στο παιχνίδι έχοντας μόνο στόχο τη νίκη, είχε την κατοχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πίεζε πολύ,  αλλά είχε μεγάλο πρόβλημα στο να σκοράρει.

kiveri_apoditiria1Ο Ερμής έχοντας  πετυχαίνοντας το γκολ από το 12’ χωρίς άγχος, πλέον,  έπαιξε σωστά και πέτυχε άλλα δυο γκολ.

Στο 5’ ο Κοζιώτης θα μπλοκάρει κεφαλιά εξ επαφής του Αντωνιάδη.

Στο 12’ μετά από σέντρα του Ζίου, ο Μπιτζής με  τακουνάκι  πέτυχε το 0-1.

Στο 13’ μετά από πλάγιο, ο Σάκουλης θα κάνει κεφαλιά προς τα πίσω, θα βγει από δεξιά ο Μπιτζής μόνος, έκανε το  διαγώνιο σουτ,  η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 33’ μπήκε μόνος ο Αποστόλου από αριστερά, έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κωζιώτη.

Στο 35’ φάουλ του Μαρίνη από αριστερά, απέκρουσε  ο Κατσαούνης.

Στο 36’ μετά από σέντρα του Γκάτση, πετάχτηκε ο Μπιτζής με πλασέ κι έκανε το 0-2 .

lerna-kiveri_2016-17-1Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, μετά από σέντρα του Καραγκούνη,  νεο τακουνάκι του Μπιτζή και το 0-3.

Στο 66’ μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση να μειώσει με ένα δυνατό σουτ του Ισούφη, βρήκε τη μπάλα λίγο ο Παπασαράντος και αυτή κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ένωση Λέρνας (Αποστόλου Δ.): Κατσαούνης, Διαμαντής (55’ Κρεμμύδας), Ισούφη, Μπόμπος, Αντωνιάδης, Αποστόλου (60’ Κορωνίδης), Χατζησοφρωνίου, Μυργιώτης, Γιάννος, Κατσίρης (49’ Καμπιώτης)

Ερμής Κιβερίου (Διαμαντής Γ.): Κοζιώτης (45’ λ.τρ. Παπασαράντος), Φλεβάρης, Σάκουλης, Λαζάρου, Σελλής, Ζίου, Μπιτζής, Γκάτσης, Σαμαρτζής (57’ Καζάς), Καραγκούνης (72’ Φίλης), Μαρίνης