Αιφνιδίασε στο πρώτο ημίχρονο ο Αστέρας, πέτυχε το γκολ και μετά οπισθοχώρησε ομαδικά. Η Ένωση που δεν βρήκε διαδρόμους στο διάστημα αυτό, η πίεση που άσκησε στην επανάληψη αποδείχθηκε πολύ πιο αποτελεσματική κι έτσι έφτασε στην ανατροπή του σκορ.

Στο 11΄ ο Μπαρμπαρούσης μετά από λάθος της άμυνας της Ερμιονίδας (του Δουρμούση) με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πονηρού ανοίγοντας το σκορ.

ermionida_amaliada1Στο 21΄ σουτ του Μπαρμπαρούση πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πονηρού.

Στο 32΄ οι αμυντικοί της Αμαλιάδας πρόλαβαν την τελευταία στιγμή και έδιωξαν σε κόρνερ προ του Σελμανάι.

Στο 51΄ μπαλιά του Τριμπόνια στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων στον Αποστολίδη πού μπήκε στην περιοχή πλάσαρε τον Καλιακμάνη κάνοντας το 1-1.

Στο 57΄ σουτ του Σελμανάι έδιωξε σε κόρνερ ο Καλιακμάνης.

Στο 61΄ σέντρα του Παιδάκη ο Αποστολίδης με διπλή προσπάθεια μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1.

Στο 68΄ ο Τριμπόνιας με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή ύστερα από σέντρα του Σελμανάι από δεξιά, έκανε το 3-1.

Στο 85΄σωτήρια απόκρουση του Καλιακμάνη στο δεξί του παραθυράκι σε σουτ του Σχοινά .

Ερμιονίδα: Πονηρός- Παναγιώτου, Σαμαράς, Τζιέρης Δουρμούσης, (46΄Παιδάκης)- Κιοσσές, Σκεντεράι, Παπαιωάννου- Σελμανάι, Αποστολίδας (73΄Σχοινάς) , Τριμπόνιας (87΄Μπούρας).

Αστέρας Αμαλιάδας: Καλλιακμάνης, Μπουτσικάκης Π., Νικολακόπουλος, Μπαρδούσης, Μπράβος, Μπουζούρας, Νικολόπουλος (73΄ Μητρόπουλος), Δούλος ( 85΄Γεωργακόπουλος)  Μελετίδης, Μπαρμπαρούσης ( 73΄Σταθάτος), Παρασκευόπουλος.